Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy w sobotę zawyją syreny alarmowe w Bydgoszczy? Uwaga, to DEZINFORMACJA!
syreny alarmowe w Bydgoszczy
25.02.2022 | 21:03

Czy w sobotę zawyją syreny alarmowe w Bydgoszczy? Uwaga, to DEZINFORMACJA!

Na zdjęciu: Sugestie, że syreny alarmowe w Bydgoszczy (a także innych miastach) zawyją w sobotnie popołudnie okazały się nieprawdziwe.

Fot. archiwum

W piątkowe popołudnie kilka portali podało informację, że w sobotę uruchomione zostaną syreny alarmowe. Miało mieć to związek z hołdem, który funkcjonariusze służby więziennej zamierzają złożyć zamordowanej psycholog z więzienia w Rzeszowie. Oficjalnie potwierdziliśmy, że to jednak NIEPRAWDA.

Informację o włączeniu o godzinie 14:00 syren alarmowych podało kilka portali z Płocka – Portal Płock i Tygodnik Płocki, a także – uwaga! – serwis tamtejszego urzędu miasta. Materiał na ten temat pojawił się również na stronie stefczyk.info, ale stamtąd został następnie usunięty. Sugestia, że syreny zawyją (i to w całej Polsce) trafiła również na portal Wykop (skąd także została już wykasowana) oraz na Twittera.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście służba więzienna planuje bądź planowała taką akcję. Która – w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – byłaby nieodpowiedzialna i mogłaby wywołać wśród mieszkańców panikę.


CZYTAJ TAKŻE: Ryanair zawiesza połączenia na Ukrainę. Rosyjskie samoloty będą miały zakaz latania przez Polskę


W komunikacie, który w piątek kolportowała w mediach społecznościowych sama służba więzienna, informacji o syrenach alarmowych nie ma. Jest za to wiadomość o tym, że w sobotę właśnie o godzinie 14:00 w samochodach służbowych SW włączone zostaną sygnały świetlne i dźwiękowe. Wtedy bowiem ma rozpocząć się pogrzeb porucznik Bogumiły Bieniek-Pasierb, która zginęła we wtorek w rzeszowskim więzieniu w wyniku ataku tymczasowo aresztowanego mężczyzny. Ze służbą więzienną była związana – jak podało RMF FM – od 2010 roku.

Syreny alarmowe w Bydgoszczy zawyją w sobotę? To fake news

Aby przeciąć spekulacje dotyczące uruchomienia syren, o sprawę zapytaliśmy rzecznik prasową bydgoskiej służby więziennej, a także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Agnieszka Dzimińska poinformowała nas, że pożegnaniu koleżanki z Rzeszowa będą towarzyszyły wyłącznie włączone na 3 minuty sygnały dźwiękowe i świetlne w samochodach SW. – Nie jest planowane uruchomienie syren alarmowych – podkreśla Dzimińska w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL.

Podobną informację uzyskaliśmy również w WCZK. – Z dokumentu, który został nam przekazany, wynika, że sygnały pojawią się wyłącznie w pojazdach służbowych – usłyszeliśmy od jednego z dyżurnych.

MetropoliaBydgoska.PL apeluje do wszystkich Czytelników, aby weryfikowali informacje docierające do nich w sieci. Zwłaszcza w obliczu prób dezinformacji i wywoływania paniki związanych z domniemanymi brakami paliwa na stacjach benzynowych czy gotówki w bankomatach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
2 miesięcy temu

Metropoliobydgoska.pl! Ależ mi teraz zaimponowałaś (szczególnie końcowym tekstem na czerwono) Brawo! Dodaje portal do ulubionych.

Ann
Ann
2 miesięcy temu

Ale są bankomaty które nie wydają gotówki, ponieważ jej nie mają! Wczoraj potrzebowałam wypłacić pieniążki i niestety. W 3 okolicznych bankomatach jej nie było!

Max2
Max2
2 miesięcy temu

Z brakiem gotówki w bankomatach to akurat prawda sam wczoraj wieczorem i dziś rano miałem problem z wypłatą, w trzech bankomatach PKO BP na Wyzynach ale po godz.13.00 gotówką już była.