Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h SSW
H 6 • L 3
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKISzafy do sypialni – jak wybrać idealny model?
20200526112759_57e8d64a4b5aa814f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c4870267bd09f48c75fb9_1280.jpg
26.05.2020 | 14:45

Szafy do sypialni – jak wybrać idealny model?

Na zdjęciu: W sypialniach pojawiają się głównie dwa rodzaje szaf - wolnostojące i wnękowe.

Fot. pixabay.com

Stając przed wyborem szafy do sypialni, trzeba wziąć pod uwagę wielkość tego pomieszczenia oraz ilość i rodzaj rzeczy, które mają być w niej przechowywane. Jak wybrać idealną szafę, która perfekcyjnie spełni swoją rolę i stylem wykonania będzie pasować do pozostałych mebli w sypialni?

W sypialniach pojawiają się głównie dwa rodzaje szaf – wolnostojące i wnękowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego wybór idealnego mebla zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i zapotrzebowania.

Dużo znaczy dobrze

Wybór szafy do sypialni ma ogromne znaczenie dla efektu aranżacyjnego tego pomieszczenia oraz dla możliwości bezpiecznego przechowywania odzieży, pościeli, obuwia i domowych tekstyliów. Przyjmuje się więc zasadę, według której dobra szafa to duża szafa. Modele pokaźnych rozmiarów pozwalają na swobodne zaaranżowanie zawartości i takie układanie rzeczy, aby każda z nich miała swoje miejsce. W dużej szafie można wyodrębnić miejsce na ubrania, które muszą być przechowywane na wieszakach, np. garsonki, koszule czy garnitury, półki na składaną odzież, szuflady na bieliznę lub specjalne miejsce na obuwie. W wielu z nich pojawia się również duża półka, usytuowana na samej górze, na której można przechowywać rzeczy używane rzadziej, np. odzież na inny niż aktualny sezon, ręczniki lub pościel. W niektórych szafach znajdzie się też miejsce na podstawowe domowe sprzęty, jak odkurzacz czy żelazko, a także przestrzeń na deskę do prasowania. Zatem przed wyborem szafy trzeba zweryfikować ilość i rodzaj rzeczy, jakie mają być w niej przechowywane, a także możliwość dopasowania wnętrza szafy do własnych potrzeb, np. wymiany szuflad na półki lub odwrotnie.

Wnękowe i wolnostojące szafy do sypialni

Wybór dużej szafy determinuje potrzebę wygospodarowania dla niej odpowiedniej ilości miejsca. Nie w każdej sypialni jest to możliwe, dlatego na rynku dostępne są nie tylko duże szafy, ale również te mniejsze, które z powodzeniem można wstawić nawet do niewielkiej sypialni. Mniejsze modele to zwykle szafy wolnostojące. Najczęściej mają około 2 m szerokości i 60 cm głębokości. Niewielkie rozmiary szafy oznaczają mniej miejsca w środku, ale również większą mobilność, dzięki której szafę można z łatwością przestawić w inne miejsce, szczególnie, jeśli wybór padnie na model na kółkach. Wadą tego rozwiązania może być jednak funkcjonalność. Kupując taką szafę trzeba liczyć się ze z góry narzuconym planem półek, szuflad i miejsca na ubrania wiszące.

Szafy wnękowe są zwykle dużo większe od tych wolnostojących. Często wyposażone są w drzwi przesuwne lub harmonijkowe, dwu- lub trzyskrzydłowe, dzięki którym nie trzeba zostawiać dodatkowego miejsca przed szafą na swobodne otwieranie i zamykanie drzwi. Atutem tego rozwiązania jest również możliwość zamontowania na drzwiach lustra, które pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale również optycznie powiększa pomieszczenie. Szafy wnękowe są zwykle nie tylko duże, ale również ciężkie, przez co trudno je przestawić w inne miejsce. Trzeba się więc przygotować na to, że szafa będzie stała w wyznaczonym na nią miejscu aż do całkowitej zmiany wystroju sypialni. Szafy te są jednak o kilka centymetrów głębsze niż modele wolnostojące i często zajmują całą ścianę w sypialni. W największych modelach miejsce na swoje rzeczy znajdzie każdy domownik.

Wybierając idealną szafę do sypialni warto stawiać na rozwiązania uniwersalne, szczególnie jeśli lubimy częste zmiany wystroju.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści