[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szanse na ocalenie warszawskiego muzeum wzrosły. Jego eksponaty pojawią się w Bydgoszczy

Dodano: 08.12.2016 | 14:33
Piotr Gliński

Rząd tworzy nową instytucje, która ma finansować muzeum.

Na zdjęciu: Zapowiedź Piotra Glińskiego uspokoiła przede wszystkim pracowników muzeum.

Fot. Piotr Drabik (flickr.com) / wolny dostęp

Ponad 15 tys. eksponatów stanowiących dorobek polskiej i światowej techniki nie trafi na bruk. Wizja likwidacji Muzeum Techniki i Przemysłu NOT odchodzi w zapomnienie. 

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu bieżącego roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu. Powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada pracownicy muzeum zorganizowali pikietę, w której przekonywali, że likwidacja placówki przyniesie ogromne straty dla polskiej i światowej techniki.

Pod koniec listopada minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki. W skład nowej instytucji mają wejść trzy ministerstwa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Będą one wspólnie finansowały i utrzymywały to muzeum dla dobra całego naszego społeczeństwa – zapowiedział minister. Udział Naczelnej Organizacji Technicznej, czyli organizatora Muzeum Techniki i Przemysłu, nadal ma być znaczący.

Dalsze funkcjonowanie warszawskiego muzeum ma duże znaczenie dla Bydgoszczy. We wrześniu bieżącego roku podpisano list intencyjny zakładający współpracę pomiędzy trzema partnerami: Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Miastem Bydgoszcz oraz Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zgodnie z jej założeniami niektóre eksponaty warszawskiej placówki mają być prezentowane w mieście nad Brdą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gospodarcza historia Bydgoszczy zaprezentowana poprzez eksponaty warszawskiego muzeum

Wybrane zbiory Muzeum Techniki i Przemysłu NOT prezentowane mają być na terenie Bydgoszczy. Eksponaty przekazywane będą w formie wypożyczenia. Wiodącą rolę w tym procesie ma pełnić Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które zajmie się przede wszystkim organizacją wystaw. Co będzie można na nich zobaczyć? W podpisanym liście nie wyszczególniono eksponatów, które pojawią się w naszym mieście. Nie uwzględniono także terminu prezentacji prac.

Tworzenie wystawy jest procesem czasochłonnym i efekty naszej współpracy widoczne będą najprędzej w roku 2017. Na chwilę obecną prowadzimy współpracę w zakresie naukowym dot. historii bydgoskiego przemysłu rowerowego, a w szczególności zakładów „Romet”. Prowadzone w MTiP NOT przez MOB kwerendy zostały czasowo zawieszone z uwagi na problemy organizacyjne  MTiP NOT do odwołania i zostaną wznowione po ich zażegnaniu – informuje Natalia Szczerbińska z działu promocji muzeum. – Dział Historii Techniki naszej instytucji znajduje się w Exploseum DAG Fabrik Bromberg i  tam też prezentowane będą wystawy związane z tematyką techniczną, a docelowo w Młynach Rothera – dodaje Szczerbińska.