Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szczepienia przeciwko COVID-19. Bydgoszcz w czołówce w regionie. Kto na pierwszym miejscu? [SONDA]

Dodano: 15.08.2021 | 09:48

Na zdjęciu: W Bydgoszczy zaszczepiło się już blisko 190 tysięcy osób. W całym kraju - ponad 18 milionów ludzi.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Blisko 190 tysięcy bydgoszczan jest już w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że na taki krok zdecydowała się już ponad połowa ogólnej liczby mieszkańców miasta. Pod tym względem Bydgoszcz zajmuje piąte miejsce w regionie. Listę otwiera Radziejów.

Rozstrzał przedziału osób zaszczepionych w gminach województwa kujawsko-pomorskiego jest bardzo duży. Waha się od zaledwie nieco ponad 36 do 57 procent. Wyjątkiem jest Radziejów, gdzie zaszczepionych jest niemal 60 procent osób. Należy jednak pamiętać, że – aby uzyskać te wskaźniki – liczba osób po dwóch dawkach szczepienia (lub jednej w przypadku szczepionki Johnson & Johnson) dzielona jest przez ogólną liczbę mieszkańców. A to istotne zastrzeżenie, gdyż obecnie szczepieniom mogą być poddane osoby od 12 roku życia. Najmłodszą grupę włączono do programu szczepień 7 czerwca.

W Bydgoszczy – jak podaje Ministerstwo Zdrowia – pełną dawkę szczepienia przyjęło ponad 189 tysięcy mieszkańców (55 procent osób). Poza Radziejowem nasze miasto pod względem odsetka osób zaszczepionych wyprzedzają jeszcze: gmina Osielsko (57,1 proc.), Ciechocinek (56,4 proc.) i – minimalnie – Toruń (55,1 proc.). W liczbach bezwzględnych Bydgoszcz zdecydowanie jednak przeważa. W Radziejowie zaszczepiło się bowiem niespełna 3300 osób, w gminie Osielsko – blisko 8800, a w Ciechocinku – niecałe sześć tysięcy. Pod tym względem najbardziej miarodajne jest odniesienie do Torunia, gdzie zaszczepionych jest niemal 110 tysięcy mieszkańców.

Kto znajduje się według danych ministerstwa na przeciwnym biegunie w regionie? To dwie gminy powiatu lipnowskiego – samo Lipno oraz Tłuchowo, a także Dębowa Łąka (powiat wąbrzeski) i Warlubie (powiat świecki). Wszędzie tam odsetek zaszczepionych nie przekracza 38 procent. Niewiele więcej osób zaszczepiło się w Chełmnie czy Jabłonowie Pomorskim. Z grona miast prezydenckich 50-procentowego pułapu szczepień nie osiągnęły jeszcze Grudziądz i Włocławek.

Jak te rezultaty wyglądają na tle całego kraju? Na szczycie listy jest Podkowa Leśna w województwie mazowieckim, gdzie w pełni zaszczepionych jest dwie trzecie mieszkańców. Ale to mała gmina, więc dużo lepiej poziom zaszczepienia oddają wyniki dużych miasta takich jak Warszawa (ponad 1,15 mln osób zaszczepionych, ponad 64 procent), Poznań (337 tys. osób, co przekłada się na wskaźnik 63,4 proc.) czy Wrocław (prawie 400 tysięcy zaszczepionych; 62,1 proc.). W dwóch gminach województwa małopolskiego – Białym Dunajcu i Czarnym Dunajcu zaszczepiona jest tylko jedna osoba na pięć. Ponad dwadzieścia pozycji liczy lista gmin, gdzie szczepieniu poddała się niespełna jedna czwarta mieszkańców.

Łącznie w pełni zaszczepionych jest ponad 18 milionów Polaków. Pierwszą dawkę przyjęło kilkaset tysięcy więcej.

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe?

  • TAK (49%, 41 Głosów)
  • NIE (46%, 39 Głosów)
  • NIE MAM ZDANIA (5%, 4 Głosów)

Całkowita liczba głosów: 84

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments