Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 12 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSzlachetna Paczka na dwa miesiące przed wielkim finałem. Trwa poszukiwanie wolontariuszy
04.10.2020 | 23:13

Szlachetna Paczka na dwa miesiące przed wielkim finałem. Trwa poszukiwanie wolontariuszy

Na zdjęciu: Agnieszka Stelmaszyk jest liderką Szlachetnej Paczki w rejonie bydgoskiego osiedla Bartodzieje.

Fot. Roman Bosiacki

Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki będzie wyjątkowy, bo odbędzie się w dobie pandemii koronawirusa. W Bydgoszczy trwa także poszukiwanie wolontariuszy, którzy będą chcieli zaangażować się w akcję.

Jedną z liderek Szlachetnej Paczki w Bydgoszczy będzie Agnieszka Stelmaszyk, która odpowiadać będzie za rejon Bartodziei. – Bartodzieje to duży obszar, zahaczamy m.in. o osiedle Leśne i Bielawy – mówi Stelmaszyk, która w czasie swojej działalności w paczce m.in. pomagała rodzinom także na Miedzyniu, Łęgnowie czy na Piaskach.

Wspomina, że kiedyś darczyńcy, którzy angażowali się w akcję jeździli wraz z wolontariuszami do rodzin, które otrzymały paczkę. Dla Stelmaszyk to będzie siódma edycja Szlachetnej Paczki, w którą będzie zaangażowana, ale pierwsza w której będzie liderem. – To idea bardzo pomocna ludziom. Rodziny, osoby starsze nie wierzą, one nie wiedzą co to uśmiech. Szlachetna Paczka to właśnie pokazuje – że przez dwie godziny tego finału mogą zapomnieć o problemach, że ktoś ich docenił, znalazł, zainteresował się ich historią, nie był obojętny – mówi.

Paczka jest potrzebna, tylko trzeba dobrze docenić potencjał rodziny, a to nie jest takie łatwe. Bycie wolontariuszem też nie jest łatwe

– zaznacza. Która z historii najmocniej utkwiła w pamięci? – Dwa lata temu byłam wolontariuszem wspomagającym, a byłam u pani, która mieszka w Domu Samotnej Matki na Polance – opowiada Agnieszka Stelmaszyk. – Ta kobieta straciła męża i syna, a na dniach miała otrzymać mieszkanie socjalne. Na spotkaniu z nią, płakałam wraz z koleżanką. Później znalazł się darczyńca – to były dwie siostry, które tej pani chciały we wszystkim pomóc: całe mieszkanie wyposażyć, chciały utrzymywać z nią kontakt. 

Wolontariusze bydgoskiej Szlachetnej Paczki otrzymują już pierwsze zgłoszenia dotyczące rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji i którym warto pomóc. Wszystkie sygnały są weryfikowane przez wolontariuszy.

Trwa także akcja poszukiwania wolontariuszy. – Aby otworzyć rejon, muszą być zaangażowane trzy osoby, ze mną w tej chwili są trzy osoby – opowiada. – Im więcej wolontariuszy, tym lepiej dla nas, bo jesteśmy w stanie odwiedzić więcej rodzin – podkreśla Stelmaszyk. Ona sama martwi się m.in. o rejon Bartodziei i Brdyujścia. Tymczasem w kraju – jak piszą organizatorzy paczki – potrzebnych jest aż 12 tysięcy wolontariuszy. – Pilnie poszukiwanych jest 3 537 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i 137 wolontariuszy Akademii Przyszłości – mówią.

Podczas edycji Szlachetnej Paczki w 2019 roku, paczki w kraju otrzymało ponad 14,5 tysiąca rodzin w potrzebie. W Bydgoszczy było ich niemal 140.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści