Bydgoszcz
26C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 26 • L 26
20C
Pon
22C
Wt
17C
Sr
20C
Czw
21C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSzpital im. Biziela z dodatkowymi pieniędzmi ze środków unijnych. „To prawie 11 milionów złotych”
szpital im. Biziela_Bydgoszcz_SF
20.12.2017 | 12:19

Szpital im. Biziela z dodatkowymi pieniędzmi ze środków unijnych. „To prawie 11 milionów złotych”

Placówka wyremontuje kliniki kardiologii oraz chorób naczyń i wewnętrznych

Na zdjęciu: Do placówki trafi także nowy sprzęt. Projekt ma rozpocząć się w styczniu 2018 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Duże dofinansowanie otrzyma bydgoski szpital uniwersytecki im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy.

Placówka otrzymała unijne środki w ramach programu infrastruktura i środowisko, w której zapisano wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia (tzw. oś priorytetowa IX). Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 9 mln zł, a dodatkowe 1,6 mln zł przekazał resort zdrowia. To kolejny projekt realizowany w szpitalu ze środków unijnych.

– Celem nadrzędnym dla nas zawsze jest pacjent. Pieniądze z tego projektu będą w pełni wykorzystane do dostosowania potrzeb pacjentów – mówi Leszek Kowalik, dyrektor szpitala uniwersyteckiego im. dr Biziela w Bydgoszczy. Jak zaznacza, całkowicie wyremontowane zostaną klinika kardiologii (powierzchnia ponad 744 m2) oraz chorób naczyń i chorób wewnętrznych (przeszło 1290 m2). Na ten cel zostanie wydanych ponad 4,7 mln zł. – Dokonaliśmy otwarcia ofert na wykonanie remontu, acz powiem szczerze, że bardzo się go baliśmy. Zrobił się obecnie rynek oferenta: jest rynek ofert, a nie ma tylu wykonawców. W tej chwili poważnie bierzemy pod uwagę oferty trzech firm, jesteśmy w trakcie oceny ofert przez nie złożonych, postępowanie przetargowe jest w toku – dodaje Kowalik.

Do kliniki kardiologii zostanie zakupiony nowy sprzęt: ergometr, zestaw do prób wysiłkowych, aparat EKG, aparat USG do badania serca i nowy angiograf. – Dotychczasowy sprzęt służył nam przez ponad dwanaście lat – przyznaje dyrektor szpitala. Podkreśla, że w przyszłym roku kończy się umowa serwisowa tego sprzętu, stąd konieczność zakupu nowego angiografu. Na wyposażenie szpitala trafią także nowe łóżka. – Na tę chwilę mamy ich dwanaście: osiem standardowych i cztery dostosowane. Planujemy dokupienie ok. 4-6 łóżek – kończy Leszek Kowalik. Z kolei klinika chorób naczyń i chorób wewnętrznych ma się wzbogacić o zestaw do prób wysiłkowych, aparat USG do badania serca i defibrylator. Jak przekazano na konferencji, przetarg na zakup sprzętu do szpitala ma zostać ogłoszony na przełomie marca i kwietnia, rozstrzygnięcie miałoby nastąpić w czerwcu, a pierwsze dostawy miałyby trafić do placówki jeszcze pod koniec 2018 roku.

W nowym budynku mają być przeniesione inne klinki, a część dotychczasowych zostanie utworzonych na nowo. Budynek będzie sześciokondygnacyjny, tam będzie m.in. Oddział Intensywnej Opieki Medycznej i bloki operacyjne. – Musimy uzyskać formalną zgodę Sejmu, bowiem parlament musi przyjąć ustawę budżetową, a te pieniądze są w niej zabezpieczone – podkreśla dyrektor Kowalik.

Projekt ma rozpocząć się remontem wspomnianych klinik na początku stycznia, a zakończenie projektu zaplanowano na przełom listopada i grudnia 2018 r.


Powiązane treści