Bydgoszcz
28C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 9km/h SE
H 28 • L 28
22C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
12C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSzpital Miejski w rozbudowie. Powstaje centrum rehabilitacji
16.10.2018 | 18:00

Szpital Miejski w rozbudowie. Powstaje centrum rehabilitacji

Na zdjęciu: Wizualizacje nowego budynku centrum rehabilitacji.

Fot. Stanisław Gazda

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im dr E. Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy wzbogaci się o nowoczesne centrum rehabilitacji, powstanie też nowa pracownia hemodynamiki, która ułatwi dostęp do leczenia osobom z chorobami serca i naczyń krwionośnych.

O inwestycji, na którą miejska lecznica wyda blisko 12 mln zł mówili podczas konferencji prasowej zorganizowanej na placu budowy: wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, Anna Lewandowska oraz szef Centrum Rehabilitacji Łukasz Sielski.

– Bardzo się cieszę, że nasz jedyny szpital miejski przechodzi okres rozbudowy, który zaowocuje bardzo potrzebnym mieszkańcom naszego miasta profilem opieki medycznej, jakim jest rehabilitacja, ale też cieszę się z tego, co już oficjalnie mogę zapowiedzieć – szpitalowi powierzona została misja utworzenia zakładu opiekuńczo-leczniczego w budynku byłej szkoły – powiedziała Iwona Waszkiewicz.

– Nowa pracownia hemodynamiki, to kolejna inwestycja, która pozwoli naszemu szpitalowi oferować jeszcze lepszą opiekę szczególnie pacjentom po zawale serca.  To coraz większa grupa pacjentów. Zakupy nowego sprzętu ułatwią też skuteczną diagnostykę osób zagrożonych chorobami serca – mówiła dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, Anna Lewandowska.

Inwestycja, którą zapowiedziano podczas konferencji prasowej polegać będzie na dostosowaniu pomieszczeń jednego z budynków szpitala dla utworzenia nowej pracowni hemodynamiki oraz rozbudowę infrastruktury na potrzeby centrum rehabilitacji. W jego ramach działać będzie Zakład Fizjoterapii, Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Nowa część szpitala powstanie w miejscu rozebranego budynku tak zwanej „starej kuchni”. Będzie ona liczyć 3 kondygnacje nadziemne i podpiwniczenie.

Przewidziano również dokonanie zakupu nowoczesnego angiografu  – to urządzenie  służące do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich oraz do wykonywania zabiegów m.in. cewnikowania serca. Zakupiony będzie też inny sprzęt diagnostyczno-terapeutyczny. W zakres projektu wchodzi też modernizacja dróg dojazdowych, chodników i inne prace związane z zagospodarowaniem terenu przyległego do modernizowanego budynku.

W wyniku tej inwestycji zwiększona zostanie liczba łóżek szpitalnych w Centrum Rehabilitacji. Podjęte przez Szpital działania zwiększą dostęp do świadczeń zdrowotnych w zakresie kardiologii inwazyjnej oraz rehabilitacji kardiologicznej. Możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu (angiografu) pozwoli na realizację świadczeń zgodnie z aktualnymi standardami medycznymi. Wpłynie też  na podniesienie liczby wykonywanych badań diagnostycznych i leczniczych. Poprawi również poziom bezpieczeństwa pacjentów z uwagi na redukcję dawki promieniowania jonizującego. Oddziały działające w ramach Centrum Rehabilitacji umożliwią rehabilitację kardiologiczną każdemu pacjentowi leczonemu z powodu zawału serca w szpitalnym Oddziale Kardiologicznym, zgodnie z wprowadzonymi zmianami w obszarze świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji leczniczej, które wprowadziły do tzw. koszyka nowe świadczenie – opiekę kompleksową po zawale serca.

Inwestycja kosztować będzie 11,7 mln zł. Realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wybrany  w drodze przetargu wykonawca odpowiada jednocześnie za projekt i prace budowlane.

Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w drugiej połowie 2019 roku. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski pozyskał na realizację tego zadania  dofinansowanie unijne, które wyniosło 4 mln zł (z Regionalnego Programu Operacyjnego).


Powiązane treści