Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaSztab WOŚP w Chinach. Za sprawą bydgoskiego zespołu
07.12.2016 | 15:56

Sztab WOŚP w Chinach. Za sprawą bydgoskiego zespołu

Czegoś takiego jeszcze nie było!

Na zdjęciu: Przedstawiciele zespołu wraz z wiceprezydent Bydgoszczy Iwoną Waszkiewicz.

Fot. JW

Na początku przyszłego roku, po raz pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się również w Chinach. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowani są członkowie bydgoskiego zespołu ROAN.

Grupa tworzona przez czterech muzyków z województwa kujawsko-pomorskiego zadebiutowała w 1991 roku podczas festiwalu w Jarocinie. Ich występ zachwycił zebraną publiczność i sprawił, że wieść o grupie rozeszła się bardzo szybko. W 2006 roku zespół po raz pierwszy pojechał do Chin w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy miastem Ningbo a Bydgoszczą. Grupa pojawiła się na juwenaliach i zagrała podczas kilku koncertów studenckich. Występy spodobały się obywatelom Chin i zespół po dziś dzień pojawia się w tym państwie co najmniej dwa razy w roku. Współpraca z promotorami z Chin rozwija się w dobrym kierunku. W ich koncertach uczestniczy zazwyczaj kilkanaście tysięcy osób.

Bez takiej popularności utworzenie sztabu WOŚP w Chinach byłoby znacznie trudniejsze. Skąd w ogóle wziął się pomysł przeprowadzenia zbiórki w tym państwie? – Wpadliśmy na ten pomysł przy okazji koncertu na Woodstocku. Spotkaliśmy się z Jurkiem Owsiakiem i stwierdziliśmy, ze zrobimy coś zupełnie dziwnego i stworzymy sztab w Szanghaju wykorzystując to, że od 10 lat jesteśmy tam dwa razy w roku na koncertach  – wyjaśnia lider zespołu Andrzej Man. Podczas pobytu w Chinach okazało się, że pomysł można zrealizować. Akcją zainteresowało się wielu mieszkających tam Polaków.

Specjalnie dla nich 15 stycznia 2016 roku, czyli w dniu finału przeprowadzanego w Polsce, w Szanghaju odbędzie się specjalny koncert podczas, którego trwać będzie zbiórka pieniędzy na WOŚP. Przeprowadzi ją pięciu wolontariuszy, Polaków mieszkających w Chinach. Pieniądze zbierane będą w kilku miejscach: w klubie Yuyintang podczas wspomnianego już koncertu, w siedzibie Szkoły Polskiej w Szanghaju. Ponadto WOŚP będzie można wesprzeć ćwicząc na specjalnym rowerze, a przejechane kilometry zostaną przeliczone na pieniądze, które trafią na konto akcji. Koncert w Szanghaju poprzedzi występ grupy w Ningbo. Na obu koncertach towarzyszyć im będzie chiński wokalista Da Shu.

Wraz z zespołem do Chin wyruszy także 18 fanów, których jest z nimi od początku istnienia zespołu. – Ostatnio obchodziliśmy 25-lecie i na koncercie rzuciliśmy taki pomysł, że jak ktoś chce się z nami zabrać na wspaniałe koncerty to zapraszamy. Zgłosiło się 18 osób i zabieramy się z nimi – mówią członkowie grupy. Cały wyjazd ma zostać uwieczniony na nagraniach wideo. Zespół planuje przygotowanie reportażu z pobytu ze szczególnym wyróżnieniem koncertu w Szanghaju, który być może będzie retransmitowany.

Organizacja sztabu w Chinach przez zespół ROAN to niewątpliwie promocja także Bydgoszczy. Swojego zadowolenia z tak postępującej współpracy nie kryją władze miasta. – Nie każda współpraca w ramach partnerstwa jest tak kontynuowana. Organizujemy wyjazdy różnych zespołów, formacji z różnych dziedzin i nie zawsze ta współpraca się zazębia. To jest modelowy przykład, że ona może trwać – mówi wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.


Powiązane treści