Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sztybel i Całbecki apelują o udział w eurowyborach. Rozpoczęli kampanię profrekwencyjną

Dodano: 01.06.2024 | 07:51

Na zdjęciu: Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polska wybierze w nich 53 eurodeputowanych w kadencji 2024 - 2029, nasz region - dwóch.

Fot. Archiwum

W przyszłą niedzielę, 9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a nasz kraj wybierze 53 nowych eurodeputowanych na kadencję 2024 – 2029. O udział w głosowaniu zgodnie apelują do mieszkańców wojewoda oraz marszałek województwa.

„Jaka Polska – Taka Europa. TY decydujesz” – pod takim hasłem organizowana jest kampania profrekwencyjna, aby ta na Kujawach i Pomorzu była jak najwyższa w wyborach do europarlamentu. A to ma kluczowe znaczenie, bo im mniej mieszkańców pójdzie zagłosować, tym maleje szansa na zdobycie jakiegokolwiek mandatu przez kandydatów formacji w naszym województwie, gdzie do zdobycia będą dwa mandaty.

O udział w wyborach zgodnie zaapelowali wojewoda i marszałek województwa. Michał Sztybel zrobił to podczas konferencji prasowej, jaką zorganizował na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. – Wybory do europarlamentu są bardzo ważne i rozstrzygać będą o naszej przyszłości – mówił wojewoda. Sztybel podkreślał, że Polska jest jednym z większych krajów w Unii Europejskiej i zaznaczył, że kampania będzie prowadzona w oparciu o pięć tematów. Pierwszym z nich jest bezpieczna Polska w Europie. – Czy bylibyśmy bezpieczniejsi poza Unią Europejską? Czy mielibyśmy środki finansowe na wzmocnienie ochrony granic będąc poza UE? – pytał retorycznie przedstawiciel rządu w terenie. Kolejną kwestią jest mocna pozycja polskich firm na europejskim rynku, a potem nowoczesne rolnictwo i silna gospodarka. – Transfery środków do rolnictwa z unii wyniosły ok. 240 mln euro – przypomniał Sztybel i zaznaczył, że to właśnie rolnictwo najwięcej zyskało na obecności Polski w unijnej wspólnocie.

 

Sztybel apelował o jak najliczniejszy udział w głosowaniu w przyszłotygodniowych wyborach. Jednocześnie biuro prasowe urzędu wojewódzkiego przypomniało, że nasz region w trakcie dwóch dekad obecności Polski w UE pozyskał z unijnych środków niemal 40 miliardów złotych na realizację niemal 17 tys. projektów. – PKB regionu wzrosło z 75,4 mld zł do 133,9 mld zł, a PKB per capita z 36,1 tys. zł do 66,5 tys. zł. Produkcja sprzedana przemysłu i budownictwa wzrosła z 47,9 mld zł do 96,2 mld zł, a bezrobocie rejestrowane spadło z 15,5% do 7,1% – doprecyzowano.

Urząd marszałkowski przeznacza środki na kampanię profrekwencyjną. Znamy szczegóły

Swój plan na kampanię profrekwencyjną ma urząd marszałkowski. Już wiadomo, że przeznaczy on 900 tysięcy złotych na kampanię profrekwencyjną. 150 tys. zł to nagroda za najlepszą frekwencję (najwyższy wskaźnik frekwencyjny wyrażony odsetkiem biorących udział w głosowaniu osób do niego uprawnionych) w kategorii, która obejmuje pięć największych miast regionu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. – Pozostałe miasta i gminy Kujaw i Pomorza będą rywalizować w czterech osobnych kategoriach o premie w wysokości 75 tys. zł – informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego i precyzuje, że tymi kategoriami są stolice powiatów, pozostałe gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie. – Rekomendujemy, by pieniądze te zostały wykorzystane na wyjazdy młodych ludzi do wybranych europejskich stolic – mówią urzędnicy.

Osobno nagrodzone zostaną koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP i sołectwa, które przeprowadzą najciekawsze, najbardziej oryginalne i najbardziej nośne kampanie na rzecz szerokiego udziału w wyborach. Na piętnastkę najlepszych w każdej z tych trzech kategorii czekają nagrody po 10 tysięcy złotych każda, z przeznaczeniem na imprezy integracyjne.

O udział w wyborach apelował także marszałek województwa. – Parlament Europejski nie jest tak odległy od naszych spraw, jak się czasem wydaje. Przeciwnie, zajmuje się kwestiami, które mają pierwszorzędne znaczenie dla regionu i każdego z nas. Proszę wszystkich o udział w wyborach 9 czerwca – mówił Piotr Całbecki.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Y54
Y54
1 miesiąc temu

Pójdę ale za to że wybraliście tego calbeckiego to teraz zagłosuje na jakiegoś pisuary

zainteresowany
zainteresowany
1 miesiąc temu

Cieszę się, zagłosuje na Konfe, żeby zrobili porządek z tym zielonym ładem bo POPiS brnie dalej a większość ludzi nieświadoma co Nas czeka. Prosty przykład po 2027 będzie trzeba ocieplać budynki a co za tym idzie wymienić wszystkie okna na 3 warstwowe trafi to każdego +- 20 tys. + ocieplanie. Poczytajcie o niebieskim ładzie który przygotowują od 2030r. kogo na to stać.