Ta tablica już tam kiedyś była. Wróciła dzięki Towarzystwu Miłośników Miasta Bydgoszczy
Dodano: 19.03.2016 | 17:40
Tablica upamiętniająca przyjazd Józefa Piłsudskiego do Bydgoszczy, jest idealną kopią tablicy zniszczonej przez hitlerowców.
Na zdjęciu: Tablica przed osłonięciem.
Fot. Stanisław Gazda
W holu głównym dworca PKP Bydgoszcz Główna odsłonięta została zrekonstruowana tablica upamiętniająca przyjazd do Bydgoszczy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wydarzenie miało miejsce w dniach 6-7 czerwca 1921 roku. Dzisiejsza (19.03) uroczystość miała miejsce w dniu imienin Marszałka, w przededniu 150. Rocznicy Jego urodzin oraz w przededniu 95. rocznicy Jego pobytu w Bydgoszczy, a także w 85. rocznicę pierwszego odsłonięcia tablicy na dworcu PKP w Bydgoszczy.
Bydgoszcz zachowała w swojej wiernej pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej wyrazem były m.in. pomniki na dziedzińcu Szkoły Podchorążych dla Podoficerów i w parowozowni; tablice pamiątkowe na ulicy Gdańskiej 92, gdzie Marszałek nocował podczas wizyty w Bydgoszczy i na dworcu Bydgoszcz Główna. Imię Marszałka przyjęło Państwowe Liceum i Gimnazjum, Stary Rynek oraz Stadion Miejski przy ul. Sportowej. Przed gmachem Szkoły Podchorążych posadzono dąb Marszałka. W 1939 roku Niemcy zniszczyli wszelkie ślady pamięci Marszałka, w tym tablicę na budynku przy ul. Gdańskiej 92 i na dworcu PKP Bydgoszcz Główna.
Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, 6 czerwca 2004 roku, wróciła tablica na ul. Gdańską 92. Dziś, w krajobraz Bydgoszczy ponownie wpisuje się tablica dworcowa. Prace nad rekonstrukcją rozpoczęły się w 2015 roku. Tablica jest wiernym odzwierciedleniem oryginału sprzed wojny. Na płycie z białego marmuru umocowane są wypukłe: napis i plakieta z brązu. Projekt i rekonstrukcję w oparciu o zachowane opisy i w porozumieniu ze służbami konserwatorskimi przygotowała firma „Decorative Bronze Articles” w Komornikach pod Poznaniem.
Na uroczyste, powtórne odsłonięcie tablicy w holu dworca PKP w Bydgoszczy przybyli m.in. poseł Zbigniew Pawłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz, zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, radni Rady Miasta Bydgoszczy, przedstawiciele dowództwa garnizonu Bydgoszcz oraz rozlokowanych tu instytucji wojskowych, kombatanci, oficerowie rezerwy, młodzież z bydgoskich szkół noszących imię Marszałka, i szczególnie serdecznie witani ci, bez wsparcia których nie byłoby dziś tej tablicy i tej uroczystości – przedstawiciele sponsorów: : PESA Bydgoszcz S.A., PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy, Zarząd Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zarząd Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP, Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe bydgoskich organizacji i stowarzyszeń oraz młodzieży. Widoczny był udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pancerni” z ich wizualizacją postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy z okresu II RP.
Po odegraniu przez orkiestrę Zespołu Szkół Elektronicznych i odśpiewaniu przez połączone chóry: „Fordonia”, „Cantus Cordis” i „Fresca Voce” hymnu państwowego – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda przypomniał zebranym okoliczności przyjazdu do Bydgoszczy i pobytu w niej w dniach 6-7 czerwca 1921 roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przecięcia wstęgi przed tablicą dokonali przedstawiciele fundatorów, odsłonili natomiast Anna Mackiewicz i Jan Szopiński. Tablicę poświęcił ks. mjr Wojciech Szerszeń z Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W swoim wystąpieniu zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Anna Mackiewicz podziękowała sponsorom oraz organizatorom dzisiejszego wydarzenia, które podobnie jak nowoczesny budynek dworca zintegrowany z budynkiem historycznym łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Odsłonięta dziś tablica jest wspaniałą nicią pamięci o człowieku, ludziach i czasach z przeszłości, niezmiernie ważnych dla nas współczesnych i przyszłych pokoleń. Jan Szopiński zaakcentował wagę obecności Naczelnika Państwa w Bydgoszczy i rolę Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w kultywowaniu tradycji, dawania świadectw i pozostawiania świadectw, chociażby tej tablicy przypominającej o pobycie Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020
Odsłonięcie tablicy J. Piłsudskiego w holu dworca PKP Bydgoszcz Główna