Bydgoszcz
25C
Niebo częściowo zachmurzone
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 26 • L 25
24C
Pt
24C
Sob
21C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleTachooszuści zatrzymani. Akcja służby celno-skarbowej na drodze krajowej w regionie
DK 15 Bydgoszcz
14.06.2021 | 13:37

Tachooszuści zatrzymani. Akcja służby celno-skarbowej na drodze krajowej w regionie

Na zdjęciu: Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili kontrolę na drodze krajowej nr 15 w okolicach Strzelna.

Fot. KAS Bydgoszcz

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Bydgoszczy zatrzymali dwóch kierowców ciężarówek, którzy używali cudzych kart do tachografu, fałszując historię swojej aktywności. Kierowców ukarano grzywnami, a z odpowiedzialnością muszą liczyć się również zatrudniający ich przedsiębiorcy.

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli prowadzonej na drodze krajowej nr 15 w okolicach Strzelna, zatrzymali nieuczciwego kierowcę pojazdu ciężarowego. Pomimo wyczerpania swojego limitu czasowego na prowadzenie pojazdu, użył on do zarejestrowania przebytej drogi, karty do tachografu należącej do innego kierowcy.

Podobne zdarzenie mundurowi odnotowali kilka dni później na tej samej trasie. W zatrzymanym pojeździe, przewożącym ładunek telewizorów do Hiszpanii, funkcjonariusze wykryli zamontowany silny magnes na impulsatorze skrzyni biegów, który uniemożliwiał przepływ sygnału do tachografu pojazdu. W pamięci urządzenia ten okres był rejestrowany jako odpoczynek kierowcy. Również i tym razem prowadzący pojazd posługiwał się cudzą kartą do tachografu – relacjonuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, których celem jest przede wszystkim zapobieganie wypadkom z udziałem pojazdów prowadzonych przez zmęczonych kierowców, jazda na cudzej karcie klasyfikuje się jako jedno z najpoważniejszych naruszeń.

Kierowcy zostali ukarany grzywną w wysokości dwóch tysięcy złotych. W ostatnim przypadku funkcjonariusze KAS sporządzili także protokół kontroli drogowej oraz dokumentację fotograficzną w celu zastosowania kary administracyjnej w stosunku do przedsiębiorcy. Może ona wynieść 12 tysięcy złotych; dodatkową sankcją będą ujemne punkty do tzw. reputacji przewoźnika. Ponadto, w myśl przepisu kodeksu karnego, cofanie lub inna ingerencja we wskazania licznika przebiegu w pojeździe mechanicznym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści