Bydgoszcz
11C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 12 • L 11
17C
Sob
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaTak będą wyglądały wnętrza kultowej bydgoskiej apteki „Pod Łabędziem”. Co się w nich znajdzie? [WIZUALIZACJE]
22.01.2021 | 13:23

Tak będą wyglądały wnętrza kultowej bydgoskiej apteki „Pod Łabędziem”. Co się w nich znajdzie? [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Spośród 11 projektów strefy wejściowej Muzeum Farmacji Apteki "Pod Łabędziem" wybrano prace, stworzoną przez Martę Simon, studentkę Wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Pomieszczenia znanej apteki „Pod Łabędziem” przy ulicy Gdańskiej zyskują nową aranżację. Lokal zmienia się w podległe Muzeum Okręgowemu miejsce eksponujące historię farmacji. Projekt strefy wejściowej wykonała studentka Wzornictwa UTP Marta Simon.

Jak przekazuje muzeum, w dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 trwają prace przystosowujące obiekt do udostępnienia zwiedzającym. W tym celu placówka podjęła współpracę z Fundacją Rozwój UTP i studentami uczelni, którzy zgłaszali swoje projekty aranżacji stref wejściowych. Spośród 11 z nich wybrano prace, stworzoną przez Martę Simon, studentkę Wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

– Zależało nam na nowoczesnym wnętrzu, które byłoby merytorycznym wprowadzeniem zwiedzającego w tematykę historii farmacji. W tym miejscu znajdą się nie tylko gabloty z zabytkami, ale także strefa picia herbat ziołowych – informuje Gabriela Frischke z Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB. Wybrany projekt  to jedno z czterech pomieszczeń wchodzących w skład planowanej wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”. Kolejnymi pomieszczeniami będą: zabytkowa izba ekspedycyjna z przełomu XIX i XX w., w niej znajdować się będą znane bydgoszczanom zabytkowe meble drewniane, które nadadzą temu miejscu oryginalny charakter, izba recepturowa z lat 70. XX w. oraz unikalne w skali kraju, laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

Apteka pod Łabędziem już wkrótce ma szansę stać się wizytówką Bydgoszczy i nowym atrakcyjnym punktem na kulturalnej, edukacyjnej i naukowej mapie miasta. – Do nowych wnętrz mamy nadzieję zaprosić zwiedzających w drugiej połowie roku. Oczekiwanie na otwarcie nowej wystawy z pewnością się opłaci, a przygotowana przez Muzeum Okręgowe ekspozycja, ze względu na swój unikatowy charakter, zachwyci zwiedzających i przyciągnie gości nie tylko z naszego regionu – informuje Natalia Szczerbińska z MOB.

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w  2017 roku. Nowym muzealnym oddziałem –  Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji. Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina
Kalina
3 miesięcy temu

To w takim razie jak urządzić kultowy salon fryzjerski? Czy takie meble: https://www.fryzomania.pl/category/meble-fryzjerskie będą odpowiednie?

Powiązane treści