[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tak mają wyglądać miejskie kąpieliska nad Brdą i Balatonem [WIZUALIZACJE]

Dodano: 22.12.2020 | 13:13

Na zdjęciu: Koncepcja kąpieliska nad Balatonem - zbiornikiem wodnym na osiedlu Bartodzieje.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zakończyły się prace nad koncepcjami dwóch otwartych kąpielisk w Bydgoszczy. Nowe miejsca do rekreacji nad wodą mają być ulokowane w Parku Centralnym oraz nad Balatonem. Ratusz chce dopracować ostateczny kształt kąpielisk podczas konsultacji społecznych. Mieszkańcy mają też zadecydować o samej realizacji inwestycji w najbliższych latach.

Dyskusja o utworzeniu miejskich kąpielisk trwa w Bydgoszczy już od kilku lat. Po pierwsze determinowana jest sentymentem, którym część mieszkańców darzy dawne tereny do rekreacji – choćby Balaton na Bartodziejach, po drugie – brakiem takich miejsc po likwidacji odkrytego basenu przy kompleksie Astorii. W ślad za tym pojawiło się już kilka propozycji lokalizacji dla kąpieliska. Miasto chciało między innymi wytyczenia go na Wyspie Młyńskiej. Na drodze stanął jednak Urząd Żeglugi Śródlądowej, który stwierdził, że będzie ono kolidowało z odbywającą się na Brdzie żeglugą.

Podobnych obiekcji UŻŚ nie ma w przypadku kolejnej lokalizacji nad Brdą – w parku Centralnym położonym pomiędzy ulicą Toruńską a prawym brzegiem rzeki. Został on założony w latach 1972-1974 na rozległych łąkach, położonych między Brdą, a ul. Toruńską. Jego powstanie wiąże się z postępującym od lat 60. XX wieku procesem porządkowania bulwarów nad Brdą, a także budową Mostu Pomorskiego. Według planów ratusza, właśnie tam miałby powstać zbiornik o powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą – plażą, punktami gastronomicznymi, odnowionymi ścieżkami i trasami dla rowerów. Kąpielisko miałoby być zasilane oczywiście wodą z Brdy.

Prace nad koncepcjami zostały zlecone przed dwoma laty. Poprzedziły je między innymi badania jakości wody. W marcu tego roku, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, ratusz zlecił wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej kąpieliska. We wtorek, 22 grudnia urząd miasta zaprezentował wstępne wizualizacje nowego miejsca rekreacji nad Brdą.

Budowa otwartego kąpieliska to powtarzający się postulat mieszkańców – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  To również powrót do rozwiązań, które były wyjątkowo  popularne  kilkadziesiąt lat temu. Korzystając z  nowych technologii możemy ponownie stworzyć takie miejsca rekreacji, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To kolejny element naszej strategii zwracania się ku wodzie – argumentuje prezydent.

Jak podkreśla magistrat, „unikatowe w skali kraju kąpielisko powstanie przy brzegu Brdy i będzie miało formę stawu, oddzielonego od rzeki”. Ma to zapewnić bezpieczną rekreację. Zbiornik o powierzchni 3000 metrów kwadratowych zostanie wybudowany pomiędzy halą Areny Bydgoszcz i przepływającym przez park strumieniem – z Brdą połączą go kanały zasilające i odprowadzające wodę. Ratusz zapewnia, że będą one wyposażone w zestaw odpowiednich urządzeń zapewniających czystość wody. W Parku Centralnym, wraz ze zbiornikiem, powstałyby również budynek z zapleczem socjalno-gospodarczym, nowe ścieżki drogi dojazdowe, elementy małej architektury i monitoring. – Uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostałby obszar o powierzchni około 7,5 hektara – przekonują władze Bydgoszczy.

Tak mają wyglądać miejskie kąpieliska nad Brdą i Balatonem [WIZUALIZACJE]

Zobacz również:

Przy Astorii ma powstać miejskie kąpielisko z wodnymi atrakcjami

Bezpieczne zejście do stawu mają gwarantować pomosty, w tym jeden z 3 poziomami dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plaża powstałaby od strony ulicy Toruńskiej. Po stronie zachodniej ma zostać ulokowany budynek socjalno-gospodarczy z toaletami, przebieralniami i biurem WOPR. Przy budynku zaplecza funkcjonowałaby również mobilna przestrzeń gastronomiczna np. dla foodtrucków. Od strony północnej zbiornika projektanci zaproponowali nasadzenia roślin wodnych i przywodnych. Szacowany koszt inwestycji określono na 9,5 miliona złotych.

Kąpielisko nad Balatonem

Urząd miasta przedstawił w przedświąteczny wtorek także wizualizacje zapowiadanego kąpieliska na Bartodziejach. Po wielu latach możliwość wodnej rekreacji ma powrócić nad zbiornik Balaton. – Bydgoszczanie korzystali z niego jeszcze na początku lat 80. XX wieku – przypominają urzędnicy. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, plaża zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika (przy szkółce żeglarskiej). Pod jej budowę planuje się wymianę gruntu do głębokości dwóch metrów, aby zagwarantować odpowiednią jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również eleganckie tarasy wyłożone deskami, na których będzie można rozstawiać leżaki.

Zaplecze szatniowo-sanitarne ulokowane zostanie w obiektach rozbudowanej szkółki żeglarskiej. Cześć obiektu będzie można przystosować do potrzeb całorocznego lokalu gastronomicznego. W obiekcie wstępnie zarezerwowano też przestrzenie na mikromagazyny do przechowywania kajaków, desek surfingowych czy osprzętu wyznaczającego strefy kąpieliska. Po wschodniej stronie plaży możliwa jest również lokalizację nowego budynku gastronomicznego, na przykład w oparciu o partnerstwo z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Budowa kąpieliska na Bartodziejach miałaby wstępnie pochłonąć 4,5 miliona złotych.

O tym, czy kąpieliska nad Brdą i Balatonem powstaną w najbliższych latach, mają zdecydować mieszkańcy w konsultacjach społecznych dotyczących kolejności realizacji inwestycji. Były one zapowiadane już latem – jak uzasadnia ratusz, ze względu na mniejsze dochody miasta spowodowane decyzjami rządowymi oraz sytuacją epidemiczną kolejność inwestycji finansowanych przede wszystkim ze środków własnych określać będą bydgoszczanie. Konsultacje mają odbyć się w styczniu.

Docelowo na terenie miasta funkcjonować mają trzy otwarte kąpieliska. Oprócz kąpielisk nad Balatonem i w parku Centralnym planowany jest kolejny etap rozbudowy olimpijskiej Astorii o część zewnętrzną. Koncepcja zagospodarowania terenów została już poddana konsultacjom społecznym, a w ubiegłym roku zlecone zostały również prace nad projektem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Szanowni Państwo a co z realizacja kąpieliska koło Auchan na terenie glinianki czy Firdon nie zasługuje na jedno otwarte kąpielisko o którym tez juz bylo głośno?