Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tańszy czynsz dla przedsiębiorców. Prezydent podpisał zarządzenie

Dodano: 28.10.2016 | 11:26
Gdańska Śniadeckich Bydgoszcz

Program "Lokal na start" wchodzi w życie.

Na zdjęciu: Program dotyczy ok. 100 budynków, m.in. w centrum miasta.

Fot. Leszek Grabowski

Rusza program „Lokal na start”. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą mogli wynająć lokale z korzystnymi cenami czynszu.

W czwartek prezydent Rafał Bruski podpisał zarządzenie wprowadzające program. – W Bydgoszczy mamy zaledwie 4,9 % bezrobocia, ale zależy nam także na nowych firmach. Liczę, że program zmotywuje tych, którzy wahają się, czy rozpocząć działalność gospodarczą – mówi prezydent. W końcówce września ogłoszenie pomysłu wprowadzenia „Lokalu na start” wywołało sporo kontrowersji. Program przedstawili bowiem podczas swojej konferencji radni SLD, a kilka godzin później prezydent oskarżył ich o kradzież projektu. Czytaj więcej.

„Lokal na start” adresowany będzie do przedsiębiorców będących na tzw. „małym ZUS-ie”, czyli w okresie pierwszych dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Umowy na dzierżawę lokalu będą podpisywane na czas określony, maksymalnie na trzy lata z możliwością miesięcznego wypowiedzenia umowy. Przez pierwsze dwa lata czynsz będzie wynosił 1 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu, a następnie – 10 zł. Najemcy będą wyłaniani w drodze konkursu ofert.

Program ma przysłużyć się nie tylko przedsiębiorcom, ale też Administracji Domów Miejskich, która nie będzie musiała płacić za utrzymanie pustych lokali. Programem objęte będą lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znaleziono chętnego najemcy.

Tańszy czynsz dla przedsiębiorców. Prezydent podpisał zarządzenie