Ratusz znów chce się pozbyć dawnej szkoły w Fordonie. Mieszkańcy są przeciw
Dodano: 22.02.2024 | 16:46Na zdjęciu: Tak wygląda budynek po SP nr 9 i jego okolice.
Fot. archiwum
Urząd miasta znów będzie próbował sprzedać XIX-wieczny budynek na Mariampolu, w którym przez lata mieściła się szkoła podstawowa nr 9. Mieszkańcy Fordonu sprzeciwiają się jego sprzedaży, gdyż wielokrotnie przedstawiali pomysły na jego adaptację. Obiekt wraz z działką wyceniono na 2,5 miliona złotych.
Decyzja o sprzedaży dawnej siedziby SP nr 9 przy ulicy Tatrzańskiej 21 została podjęta przez radnych miasta w kwietniu 2020 roku. Wzbudziła ona niezadowolenie mieszkańców Fordonu, gdyż w przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych wskazali oni inne pomysły na zagospodarowanie nieruchomości (m.in. przeznaczenie jej na wielopokoleniową świetlicę osiedlową i stworzeniem miejsca do działalności organizacji społecznych i terenu rekreacji). Ratusz stwierdził jednak, że w konsultacjach wzięło udział zbyt mało mieszkańców i nie wziął pod uwagę ich zdania.
W latach 2020-2022 bydgoski magistrat trzykrotnie wystawiał na sprzedaż budynek dawnej szkoły i przylegającej do niej dawnej polany harcerskiej. Pomimo zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, postępowania kończyły się fiaskiem. Obiekt po „dziewiątce” chciały kupić m.in. prowadząca działalność rehabilitacyjną firma Neuron czy Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, lecz żaden z tych podmiotów ostatecznie nie złożył oferty w miejskim postępowaniu.
Po trzech nieudanych przetargach miasto miało ponownie uzyskać operat szacunkowy rzeczoznawcy określający aktualną wartość nieruchomości i dopiero wówczas podjąć czwartą próbę sprzedaży. 20 lutego w miejskim rejestrze nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży pojawiła się informacja o jej podjęciu. Nieruchomości nie są objęte planem miejscowym – według studium polana jest terenem zieleni krajobrazowej, a budynek oświatowy – terenem zieleni rekreacyjnej z dopuszczalną zabudową ekstensywną. Można na niej ulokować zabudowę usługową z zakresu oświaty, ochrony zdrowia czy gastronomii.
CZYTAJ TAKŻE: Trudna droga na szczyt. Ulica Bieszczadzka to „klepisko ziemi z dziurami”
Dawna szkoła składa się z dwóch obiektów: jeden ma powierzchnię 809 mkw, a drugi (sala gimnastyczna) – 145 mkw. Łączna powierzchnia działek to 1,15 ha. Ratusz chciałby pozbyć się ich za dość dużą cenę – co najmniej 2,5 miliona złotych. A to właśnie koszt zakupu był jednym z elementów, który skutecznie odstraszyły potencjalnych nabywców. Drugi czynnik wynika z zaniedbań miasta: mieszkaniec jednej z pobliskich nieruchomości mówi nam, że zarządzanie budynkiem dawnej szkoły leży i kwiczy. – Jak bardzo trzeba nie dbać o własność publiczną aby doprowadzić do wyrastania drzew spod fundamentów budynków. To już zakrawa o celowe działanie na szkodę publiczną – mówi nam.
Z uwagi na brak zainteresowania budynkiem i kontrowersjami związanymi z podjęciem uchwały o sprzedaży, mieszkańcy Fordonu – zwłaszcza Mariampola, Zofina czy Tatrzańskiego – są przeciwni sprzedaży budynku. Dwa lata temu Rada Osiedla Tatrzańskie zaapelowała do prezydenta Rafała Bruskiego o zmianę decyzji o sprzedaży „na bardziej słuszną i jednocześnie będącą w zgodzie ze społecznym interesem mieszkańców tej części Bydgoszczy”. Jak już opisywaliśmy, położony na północnym krańcu Fordonu Mariampol jest pozbawiony dostępu do takiej placówki, z której mogliby korzystać m.in. społecznicy czy harcerze. Ci ostatni mogliby – jak kilkadziesiąt lat wcześniej – korzystać z przyległej do Górek Fordońskiej polany, na której znajdują się okazałe drzewa. Ta część Bydgoszczy będzie dynamicznie się rozwijać; zarówno miasto, jak i prywatni właściciele wystawiają na sprzedaż działki pod budowę domów jednorodzinnych.
Rada osiedla oprosiła także o zorganizowanie ogólnodostępnej wizji lokalnej, gdyż zaniedbany obiekt – jak pisał zastępca przewodniczącego Zbigniew Szczęsny – „z zewnątrz prezentuje się niczym czarnobylska Prypeć – pozostawiony samemu sobie, z licznymi śladami degradacji budynków”. Jak widać, po kilkunastu miesiącach obiekt przy Tatrzańskiej prezentuje się jeszcze gorzej, a miasto przez siedem lat zmarnowało jego potencjał.
- Naukowcy UKW zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum. Będą badać ekstremalne zjawiska pogodowe - 8 listopada 2024
- Uczniowie SP67 w Fordonie znaleźli torbę z pieniędzmi. Oddali ją policji i otrzymali nagrodę - 8 listopada 2024
- Uratowana przed rozbiórką kamienica przy Gdańskiej idzie na sprzedaż - 8 listopada 2024