Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Teatr Kameralny w nowej odsłonie. Jak się prezentuje? [WIZUALIZACJE]

Dodano: 14.02.2017 | 16:17

Prace pochłoną ponad 20 milionów złotych.

Na zdjęciu: Teatr Kameralny ma zostać wyremontowany do 2019 roku.

Fot. mat. prasowe

Estetyczny, szlachetny, subtelny – takich słów używano do opisania zmodernizowanego Teatru Kameralnego, którego wizualizacje zaprezentowano we wtorek w ratuszu. Remont ma ruszyć już w tym roku.

Prezydent Rafał Bruski przedstawił projekt Teatru Kameralnego podczas wtorkowej konferencji prasowej, na której zjawił się wraz z członkami rady ds. estetyki.  – Pierwotnie projektant przedstawił nam bardzo ubogą formę. Podczas obrad rady zobaczyliśmy budynek szkoły z lat 70. i byliśmy przerażeni – opisywał prace nad projekt plastyk miejski Marek Iwiński.

Po uwzględnieniu sugestii rady na z wizualizacji budynku przeważają ciemne barwy, ale pojawia się też jasny kolor nawiązujący do mieszczącego się obok budynku szachulcowego, który także zostanie wyremontowany. Na lewo od wejścia do teatru znajduje się przestrzeń, na której na razie umieszczone są wizerunki dwóch twarzy. To pomysł prezydenta. O ostatecznym zagospodarowaniu tej części budynku zadecyduje jednak konkurs, który zamierza ogłosić urząd.

Na razie rada ds. estetyki nie otrzymała szczegółowego projektu wnętrza, a jedynie układ funkcjonalny. Wiadomo, że widownia będzie liczyć 187 miejsc, a ważnym miejscem będzie patio, które ma pełnić funkcję drugiej sceny. Możliwe, że zostanie przeszklone i znajdzie się tam większa przestrzeń do wystawiania sztuk lub kawiarenka z małą sceną.

Dokładne przeznaczenie Teatru Kameralnego nie jest jeszcze znane. Na razie mówi się o scenie dla dzieci i młodzieży, ale prezydent przyznaje, że jest otwarty na propozycje. – Wszystkie takie decyzje zawsze podejmujemy po rozmowach ze środowiskiem kultury – tłumaczył Bruski. Na potrzeby placówki powołana zostanie nowa instytucja, a nie filia Miejskiego Centrum Kultury lub Teatru Polskiego. Jeszcze w czasie prac budowlanych zostanie wyłoniony jej dyrektor. – Dokładny model funkcjonowania jeszcze wypracujemy, ale chciałbym, żeby to była alternatywa dla Teatru Polskiego – mówił prezydent.

Ostateczny projekt ma zostać przygotowany do marca. Następnie przez maksymalnie dwa miesiące miasto będzie starało się o pozwolenie na budowę, po czym ogłosi przetarg. Prace mają ruszyć latem i potrwać do 2019 roku. Ich koszt – zgodnie z unijnymi wytycznymi – nie może przekroczyć 5 milionów euro. Niemałą część – 8 milionów złotych – ratusz pozyska ze środków ZIT. Resztę sfinansuje z budżetu miasta.

Urząd jest także przygotowany na sytuację, w której w wyniku przetargu koszt odbudowy przekroczyłby 5 mln euro. Wtedy remont budynku szachulcowego zostanie wyłączony z  inwestycji i zrealizowany z innych środków, ale – jak zapewnia Bruski – będzie zmodernizowany razem z teatrem. Nowy wygląd zyska wkrótce cała okolica. W planach jest m.in. przebudowa Rybiego Rynku. – Ta przestrzeń nabiera innego wymiaru. Wystarczy spojrzeć na ul. Jatki, a przecież tuż obok pan Sowa buduje nowy hotel – opisywał Iwiński.

Sebastian Torzewski