Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Termometr elektroniczny i szklany – który dokładniejszy?

Dodano: 24.02.2021 | 21:19

Na zdjęciu: Termometry elektroniczne i szklane mają zbliżoną dokładność pomiarów.

Fot. pixabay.com

Planujesz zakup termometru i zastanawiasz się, który model działa skuteczniej – elektroniczny czy szklany? Poznaj charakterystykę obu rodzajów urządzeń. Sprawdź, z jaką dokładnością termometry elektroniczne i szklane mierzą temperaturę i jakimi cechami się wyróżniają.

Termometr szklany

Współcześnie stosowane szklane termometry cieczowe przypominają tradycyjne modele wypełnione rtęcią. Wspomniana substancja jest szkodliwa, dlatego termometry rtęciowe wycofano z użycia. Obecnie urządzenia wypełnia się bezpieczniejszymi płynami (np. galinstanem). W przypadku termometrów szklanych pomiar temperatury trwa kilka minut. Można dokonać badania w różnych miejscach, np. pod pachą czy w jamie ustnej. Szklana obudowa jest antyalergiczna. Łatwo utrzymać ją w czystości. Niektóre obudowy mają wbudowaną lupę do prostszego odczytywania wyników w przypadku osób starszych. Termometry szklane są tanie i nie wymagają użycia baterii. Ich stosowania nie zaleca się jednak w przypadku dzieci, dlatego że szkło może się łatwo zbić.

Termometr elektroniczny

Termometry elektroniczne cieszą się aktualnie największą popularnością. Warianty dotykowe przypominają z wyglądu termometry szklane. Nie są jednak wypełnione żadną cieczą. Zasilają je baterie i wyposaża się je w elektroniczne sondy. Można stosować je w tych samych miejscach, co termometry szklane, np. w jamie ustnej. Nadają się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Czas pomiaru w ich przypadku wynosi od kilkudziesięciu sekund do minuty.

Szybszym działaniem charakteryzuje się bezdotykowy termometr elektroniczny. Pozwala on na dokonanie pomiaru w kilka sekund. Urządzenie nie wymaga kontaktu ze skórą. To najbardziej higieniczne rozwiązanie szczególnie w przypadku badania kilku różnych osób. Wynik pomiaru wyświetla się na elektronicznym wyświetlaczu. Termometry bezdotykowe nadają się do mierzenia temperatury również przez sen i pracują bardzo cicho. Część modeli pozwala dodatkowo sprawdzić ciepłotę powietrza, pokarmów czy wody przygotowanej do kąpieli.

Dokładność pomiaru termometrów szklanych i elektronicznych

Dokładność termometrów zależy od parametrów konkretnego modelu, jego ceny oraz sposobu mierzenia. W przypadku termometrów elektronicznych pomiar dokonywany jest z marginesem błędu od ±0,1°C do ± 0,3°C. Wspomniany margines zwiększa się, jeżeli temperatura panująca w pomieszczeniu nie mieści się w przedziale 19-26°C. Termometry szklane dokonują pomiarów z dokładnością ±0,1°C. Zakres mierzonych temperatur to od 35,0 do 42,0°C. Urządzenie nie wymaga dodatkowej kalibracji przed użyciem.

Termometry elektroniczne i szklane mają zbliżoną dokładność pomiarów. W przypadku pierwszej grupy urządzeń, jeżeli stosuje się modele bezdotykowe, konieczne okazuje się dokonanie kalibracji sprzętu. Ważne jest też dokonywanie pomiarów w określonych warunkach. W zasadzie wszystkie termometry medyczne poza termometrami paskowymi mierzą temperaturę z dużą skutecznością. Warto zatem kierować się innymi kryteriami przy zakupie – planowanym zastosowaniem, dodatkowymi funkcjami czy możliwością szybkiej dezynfekcji.