Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tłumy na akcji „Zaszczep się w majówkę”. Dlaczego w Toruniu, a nie w Bydgoszczy?

Dodano: 04.05.2021 | 12:26

Na zdjęciu: Akcję "Zaszczepmy się w majówkę" zorganizowano w Toruniu.

Fot. mat. prasowe KPUW

Ponad 3 tysiące szczepień wykonano w czasie majówki w specjalnie przygotowanym punkcie w Toruniu. Frekwencyjnie akcja okazała się sukcesem, ale wśród bydgoszczan pojawiły się pytania, dlaczego nie została zorganizowana w największym mieście województwa.

Rządową akcję „Zaszczep się w majówkę” przeprowadzono w 16 miastach całej Polski. Osoby z grupy wiekowej uprawnione do szczepienia, które miały wystawione e-skierowania, mogły bez rejestracji przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. W naszym regionie decyzją wojewody akcja odbyła się w Toruniu.

– Bydgoszczanie znów zostali wykluczeni – napisał w czasie majówki prezydent Rafał Bruski. – Zgłaszaliśmy wielokrotnie gotowość do szczepień w dziewięciu punktach, zresztą na prośbę samego rządu, który nie radził sobie ze szczepieniami, a ostatecznie pozwolono na działanie dwóch. Teraz w ramach rządowej akcji „Zaszczep się w majówkę” organizowanej w każdym województwie zniknęliśmy z mapy – stwierdził prezydent. W niedzielę wieczorem wojewoda odniósł się do sytuacji, prosząc „niektórych dziennikarzy, aby nie szukali taniej sensacji, tylko rzetelnie informowali”. – Z ubolewaniem stwierdzam, że nie wszyscy się trzymają tych zasad – skomentował Bogdanowicz.
Jak wyjaśniał wojewoda, punkty powstawały nie tylko w miastach wojewódzkich, czego przykładem były Gdynia na Pomorzu i Chorzów na Śląsku. W Bydgoszczy zaś funkcjonuje pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych, który przez dwa tygodnie zaszczepił ponad 3000 mieszkańców. –  W zdecydowanej większości miast regionu takie punkty dopiero ruszają. Mając na uwadze to, aby do szczepień równy dostęp mieli wszyscy mieszkańcy naszego regionu, zdecydowałem o przeprowadzeniu akcji „Zaszczep się w majówkę!” w Toruniu, drugim co do wielkości mieście w województwie – wyjaśniał Bogdanowicz, dodając, że liczba zrealizowanych szczepień oraz dostępność terminów jest w Bydgoszczy zdecydowanie lepsza niż w Toruniu. Na dowód zaprezentował grafikę, zgodnie z którą w największym mieście województwa wykonano dotychczas ponad 146 tys. szczepień, zaś w grodzie Kopernika – ponad 54 tys. Ponadto, w Bydgoszczy są 64 punkty szczepień, a w Toruniu – 27.

Jestem przekonany, że kolejne Punkty Szczepień Powszechnych, które otwieramy wspólnie z samorządami pozwolą przyspieszyć proces szczepienia mieszkańców naszego regionu – zakończył wojewoda. Podczas majówkowej akcji w Toruniu wykonano ponad 3,6 tys. szczepień. W środę, 5 maja rozpocznie funkcjonowanie punkt w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, który ma działać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Na jego terenie ma być wykonywane dziennie nawet 1200 szczepień. Wcześniej uruchomiono punkt na kampusie UTP przy ul. Kaliskiego.

Zasady zapisów na szczepienia pozostają bez zmian  – można to zrobić przez ogólnopolską infolinię 989 lub internetowe konto pacjenta. Takie same zasady będą obowiązywały w przypadku punktu szczepień w BCTW.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
2 lat temu

Nie ma o co się kłócić. Trzeba pomóc biedakom z Torunia.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Wojewoda Kujawsko -Pomorski trochę się myli Gdynia aglomeracja Trójmiejska z dobrym dojazdem SKM. Śląsk Chorzów jedna duża aglomeracja .Dojazd do Torunia w tym okresie fatalny Pks słabo PkP również słabo. Panie wojewodo trzeba pilnie się uczyć od Marszałka Całbeckiego gdzie pierw Toruń potem reszta ( niema z tym najmniejszych problemów ) uczyć się uczyć się od Całbeckiego.Szkoda straconych plusów Bydgoszczan na korzyść Pis-u .

adam
adam
2 lat temu

I co to zmienia twoja wyliczanka jesteś tu potrzebny jak wrzód na du…..

Observer
Observer
2 lat temu

Toruń jest miastem wojewódzkim. Tam jest Sejmik, więc kasa.

Adam
Adam
2 lat temu

Coś mało mnie przekonuje ta argumentacja. Jako mieszkaniec Bydgoszczy podczas próby rejestracji na szczepienie sys. proponował mi tylko lokalizacje w Toruniu i jego okolicach, do tego tylko AZ. Do tego można się z tym nie zgadzać, ale Toruń będący siedzibą Sejmiku ma zdecydowanie mocniejszą pozycję jako ośrodek miejski