Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 0km/h NE
H 13 • L 13
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITMMB: Podzielili się opłatkami i wizją Bydgoszczy
Noworoczne spotkanie opłatkowe TMMB
11.01.2016 | 22:33

TMMB: Podzielili się opłatkami i wizją Bydgoszczy

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu miasta i budowaniu lokalnego patriotyzmu.

Na zdjęciu: Skoro spotkanie opłatkowe, nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd.

Fot. Stanisław Gazda

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu męskiego zespołu chorałowego pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, po którym wystąpił kierowany przez Patrycję Cywińską-Gackę Zespół Muzyki Dawnej „Concentus”, działający w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

Odegranie hejnału Miasta Bydgoszczy stanowiło przejście do części oficjalnej imprezy i powitania przez Prezesa TMMB Jerzego Derendę przybyłych na nią: bydgoskich parlamentarzystów, wojewodę kujawsko-pomorskiego, biskupa Diecezji Bydgoskiej oraz przedstawicieli duchowieństwa, a także władze Urzędu Miasta, radnych Rady Miasta Bydgoszczy, przedsiębiorców, ludzi kultury i sztuki, oraz uczniów szkoły noszącej imię Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Formą złożenia gratulacji nowo wybranym posłom i senatorom wywodzącym się z Bydgoszczy oraz życzeń owocnej działalności na rzecz naszej Małej Ojczyzny, było wręczenie im Tomu I „Encyklopedii Bydgoszczy”, wydanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Taki sam egzemplarz otrzymał również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który wręczył medal „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznany Władysławowi Janowi Horabikowi.

Jak zaznaczył prezes Derenda, stowarzyszenia w Polsce, takie Towarzystwo Przyjaciół Miasta Bydgoszczy, są bogate potencjałem intelektualnym, żarliwością swojej pracy, natomiast biedne, jeżeli chodzi o finanse, dlatego podczas opłatkowego spotkania nie mogło zabraknąć wyrażenia wdzięczności za życzliwość, mecenat, przedsiębiorstwom i przedsiębiorcom. Im też od lat TPMB przyznaje tytuły honorowe „Przyjaciela Bydgoszczy” – za służbę Małej Ojczyźnie oraz promocję Bydgoszczy w kraju i na świecie.

Podsumowując miniony rok działalności TMMB, Derenda stwierdził, iż był on ciężki i pracowity. Obfitował we współorganizowanie wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym i patriotycznym, a także w akcje o szerokim rezonansie społecznym, jak zbieranie podpisów pod petycją o powołanie w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego.

Zabierając głos wiceprezydent miasta Bydgoszczy Anna Mackiewicz podziękowała władzom i członkom Towarzystwa oraz sponsorom za ich pracę, dzięki której przybywa miłośniczek i miłośników Bydgoszczy, ale też osób autentycznie kochających Bydgoszcz.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oświadczył na wstępie swojego wystąpienia, iż szczególnie ceni sobie ludzi z pasją, oddaniem, krzewiących patriotyzm.

-To, co Państwo robicie, zobowiązuje mnie, człowieka, który nie pochodzi z Bydgoszczy, do jeszcze większej pracy dla naszego miasta. Przyjmuję to brzemię na siebie i postaram się podczas sprawowania tej funkcji reprezentanta rządu w naszym województwie, oczywiście pamiętając, że jestem wojewodą kujawsko-pomorskiego, a nie tylko Bydgoszczy, ale szczególnie będę miał na względzie to miasto, aby ono podczas mojej obecności na tym stanowisku, jak najlepiej się rozwijało-powiedział wojewoda kujawsko-pomorski.

Poseł Zbigniew Pawłowicz, który podjął się wprowadzenia w życie idei powstania w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego, nie ukrywał, iż cały czas miał i ma świadomość, że ta inicjatywa poparta ponad 160. tysiącami podpisów wywoływała i wywołuje emocje pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem, ale…

-To nie jest uniwersytet dla Bydgoszczy. To jest uczelnia medyczna dla województwa kujawsko-pomorskiego(…) Minister Zdrowia chce zwiększenia o 15 % naboru na medycynę. Gdzie ci przyszli medycy mają się kształcić? W konflikcie bydgosko-toruńskim? Nie! W Uniwersytecie Medycznym im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. To nie jest przeciwko naszym przyjaciołom z Torunia. To jest szansa również dla nich na budowanie naszych miast nie w konflikcie. Budujmy wielkość tych miast niezależnie od siebie, niech realia odgrywają istotną rolę – nie wyścig ambicji. To będzie nasz wspólny sukces i legitymacja do współpracy.

Dzielenie się opłatkiem i wspólny poczęstunek zakończyły noworoczne spotkanie opłatkowe TMMB.


Powiązane treści