Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleTo miał być skok życia „Kadafiego”. Chciał uprowadzić biznesmena z Krakowa i ograbić go z milionów w bitcoinach
17.04.2021 | 20:44

To miał być skok życia „Kadafiego”. Chciał uprowadzić biznesmena z Krakowa i ograbić go z milionów w bitcoinach

Na zdjęciu: Do zatrzymania Tomasza B. ps. Kadafi doszło na terenie Małopolski na początku listopada 2019 roku. Wraz z nim wpadł Dariusz L.

Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji / mat. prasowe

Nawet 15 lat więzienia grozi wywodzącemu się z Bydgoszczy Tomaszowi B. ps. Kadafi, który ze wspólnikami planował porwanie dla okupu krakowskiego biznesmena. Akt oskarżenia w tej nietypowej sprawie wpłynął na początku kwietnia do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Historię należy określić mianem nietypowej, bo przestępcy czynili przygotowania do uprowadzenia wspomnianego biznesmena na wielką skalę. „Kadafi” oraz Dariusz L. z Włocławka przez kilka miesięcy rezydowali w wynajętym mieszkaniu na terenie Małopolski, które zapewnił im kolejny z zatrzymanych – Artur G. (mający zdaniem prokuratury finansować organizację przestępczej akcji). Dom biznesmena był pod stałą obserwacją. Przestępcy zainstalowali nawet na terenie posesji należącej do przyszłej ofiary kamerę umożliwiającą podgląd online. Drugą zamontowano w okolicy na jednym z drzew.

Ale to nie koniec, bo gdy na początku listopada 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wkroczyli do lokalu zajmowanego przez Tomasza B. i Dariusza L., odkryli znacznie więcej gadżetów technicznych. Do ich dyspozycji pozostawały między innymi radiotelefony Motorola z zestawami słuchawkowymi, a także lornetka i noktowizor. Podczas przeszukania odkryto również kilka nielegalnych sztuk broni (w tym glocka), paralizatory, noże, siekiery oraz maski, peruki i inne elementy przebrania do wykorzystania w trakcie porwania.

Przestępcy planowali porwać biznesmena, a następnie wymusić na nim przelanie znacznej kwoty na przygotowane przez nich konta. Ale i tutaj pojawia się niecodzienny wątek, bowiem porwany zgromadził znaczny majątek w kryptowalucie Bitcoin. I to właśnie bitcoinami interesowali się członkowie grupy. Ich działania przerwała jednak akcja policjantów sprzed półtora roku.

Ostatecznie na ławie oskarżonych mają zasiąść cztery osoby (inicjałów ostatniej z nich prokuratura nie podała). Wszyscy, w tym „Kadafi”, usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przygotowania do uprowadzenia i zmuszenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Grozi im kara maksymalnie piętnastu lat pozbawienia wolności.

Tomasz B. oraz Dariusz L. w momencie zatrzymania jesienią 2019 roku byli poszukiwani do odbycia innych, wcześniej zasądzonych kar. „Kadafi” za kierowanie rozbitą w 2011 roku grupą przestępczą zajmującą się m.in. handlem narkotykami został skazany na 14,5 roku więzienia. Do zakładu karnego miał trafić również – na 14 lat – Dariusz L.

Oskarżeni mężczyźni pozostają w tymczasowym areszcie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści