Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

TOP10 liceów ogólnokształcących w Bydgoszczy. Którą szkołę najlepiej wybrać?

Dodano: 23.02.2023 | 10:10

Na zdjęciu: VI Liceum Ogólnokształcące od lat jest w czołówce.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przedstawiamy najlepsze licea ogólnokształcące w Bydgoszczy według rankingu Perspektywy z 2023 roku. Dowiedz się, do której szkoły warto aplikować.

Współcześnie wybór liceum w Bydgoszczy jest równie skomplikowany co wybór wyższej uczelni. Szkoły stawiają na bardziej specjalistyczne nauczanie, które ukierunkowuje uczniów na dalszą drogę edukacyjną lub nawet zawodową.

Przed decyzją warto zastanowić się, jakie są nasze zainteresowania oraz predyspozycje i w ten sposób wybrać jeden z szerokiego katalogu profili. Tryb rozszerzony nauczania sprawi, że łatwiej będzie zdać na maturze przedmioty, z których wysoki wynik może kwalifikować do przyjęcia na dany kierunek studiów.

Zgodnie z postanowieniami rankingu Perspektywy licea ogólnokształcące w Bydgoszczy zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów – sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyników matury z przedmiotów nieobowiązkowych. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie placówki, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Na podstawie rankingu przedstawiamy 10 najlepszych liceów ogólnokształcących w Bydgoszczy – pełny ranking Perspektyw zawiera dodatkowo szkoły artystyczne i muzyczne.

TOP10 Liceów Ogólnokształcących w Bydgoszczy

Sprawdź dokładne wyniki rankingu Perspektywy 2023 w Bydgoszczy

Miejsce 1. VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Andrzeja Śniadeckich

To szkoła, która od lat uznawana jest za najlepsze liceum w Bydgoszczy. Początki placówki, która dzisiaj mieści się przy ulicy Staszica 4, sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Szkoła wyróżnia się uczestnictwem we wszelkiego rodzaju olimpiadach. W liceum funkcjonuje 7 profili – klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna, klasa medyczna, klasa biologiczno-chemiczna z elementami ekologii, klasa politechniczna, klasa matematyczno-informatyczna z elementami programowania i gier komputerowych, klasa medyczna z rozszerzoną matematyką oraz klasa prawno-lingwistyczna z elementami debaty oksfordzkiej.

Miejsce 2. I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida

To najstarsze liceum ogólnokształcące w Bydgoszczy – jego początki sięgają 1619 roku. Placówka mieści się przy ulicy Plac Wolności 9. Szkoła może pochwalić się bardzo wysoką zdawalnością matury – z przedmiotów podstawowych wyniósł 100%. W szkole funkcjonuje profil: humanistyczno-prawny z elementami mediacji, matematyczno-geograficzny z rozszerzonym językiem angielskim, lingwistyczny, matematyczno-fizyczno-informatyczny, medyczny, humanistyczno-prawny z elementami amerykanistyki oraz nowość – nauka w klasie dwujęzycznej w systemie 5-letnim – przez pierwszy rok uczniowie uczestniczą w 18 godzinach języka hiszpańskiego w tygodniu. Po roku nauki w klasie wstępnej osiągają poziom A2-B1. Od 1 klasy zajęcia prowadzone są w języku hiszpańskim.

Miejsce 3. Liceum Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko

Podium zamyka płatne liceum niepubliczne, które powstało w 1996 roku. Placówka mieści się przy ulicy Pod Reglami 1. Szkoła kładzie duży nacisk na naukę języków obcych – w każdej klasie język angielski realizowany jest w zakresie rozszerzonym. Drugim językiem jest niemiecki lub hiszpański. Każdy uczeń dokonuje indywidualnego wyboru profilu poprzez wybranie 2 lub 3 przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym. Ponadto szkoła swoim uczniom oferuje szereg zajęć pozalekcyjnych – profil multimedialny, przedmiotowe koła zainteresowań ze wszystkich przedmiotów, zajęcia sportowe, artystyczne, chór oraz korepetycje wyrównawcze.

Miejsce 4. I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego

Zaraz za podium plasuje się szkoła mieszcząca się przy ulicy Nowodworskiej 17, która jest placówką niepubliczną. Powstała w 1990 roku i pierwotnie mieściła się w budynku przy ul. Leszczyńskiego. Misją szkoły jest dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia w zakresie moralnym, intelektualnym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Zdawalność matury z języka polskiego wyniosła tutaj 100%. W liceum funkcjonuje kilka profili kształcenia – ekonomiczny, politechniczny, medyczny oraz humanistyczny.

Miejsce 5. IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego

Szkoła mieści się przy ulicy Stawowej 37. Swoją działalność rozpoczęła w 1954 roku, ale w innej lokalizacji. Liceum może pochwalić się osiągnięciami w olimpiadach z literatury czy języka polskiego, wybitną drużyną szachistów oraz drużyną pływacką. Szkoła oferuje kilka profili – biologiczno-medyczny, przyrodniczo-turystyczny, matematyczno-przyrodniczy oraz humanistyczno-kulturoznawczy.

Miejsce 6. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

Historia szkoły sięga lat 20. ubiegłego wieku. Początkowo funkcjonowała jako Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze, a później przekształcono ją w Miejskie Gimnazjum Męskie. Natomiast zaraz przed wojną wrócono do nazwy Miejskie Gimnazjum i Liceum Matematyczno-Przyrodnicze (w gimnazjum nauka trwała cztery lata, a w liceum dwa).

Placówka kilkukrotnie znalazła się w gronie najlepszych szkół w Bydgoszczy, a w 2021 roku w rankingu Perspektyw otrzymała status złotej szkoły. Liceum mieszczące się przy ulicy Nowodworskiej 13 oferuje 6 klas profilowanych: matematyczno-fizyczno-informatyczną, biologiczno-chemiczną, matematyczno-przyrodniczą, medyczną, humanistyczną oraz lingwistyczno-turystyczną.

Miejsce 7. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

Szkoła położona jest przy ulicy Nowogrodzkiej 3 w pobliżu Kanału Bydgoskiego. Funkcjonuje w Bydgoszczy już od 76 lat. Po raz pierwszy dzwonek rozległ się w szkolnych murach 20 marca 1920 roku. Zdawalność matury w liceum z przedmiotów obowiązkowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – średnio 90%.  Placówka może pochwalić się uczestnictwem w wielu konkursach i olimpiadach oraz wspieraniem ekoinicjatyw. W liceum funkcjonują klasy o profilu: lingwistyczno-informatycznym, medycznym, humanistycznym, lingwistyczno-geograficznym oraz klasa politechniczna.

Miejsce 8.  VII Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Kusocińskiego

To szkoła znajdująca się przy ulicy 11 Listopada i działa już od ponad 50 lat. Stawia duży nacisk na kształcenie specjalistyczne przygotowujące uczniów do dalszego kształcenia i przyszłej pracy zawodowej. Placówka wyróżnia się uczestnictwem w wielu projektach dodatkowych oraz organizowaniem konkursów wewnętrznych m.in. z przedmiotów ścisłych czy fotografii. Do wyboru uczniów kilki profili – klasa matematyczno-informatyczna, medyczno-przyrodnicza, medyczna, medialno-prawna oraz humanistyczno-lingwistyczna.

Miejsce 9. IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi

Szkołę powołano w 1991 roku, a już w 1995 powstała tam pierwsza w regionie klasa dwujęzyczna. To placówka, która przykłada dużą uwagę do nauki języka angielskiego. Bez względu na profil klasy jest on zawsze realizowany w wersji rozszerzonej. Wyróżnia się aktywnym uczestnictwem we wszelkiego rodzaju olimpiadach i konkursach językowych. Liceum mieszczące się przy ulicy Zofii Nałkowskiej 9 poza klasycznymi profilami (biologiczno-chemiczny, turystyczno-krajoznawczy i lingwistyczny) nadal realizuje działalność dwujęzycznej klasy kończącą się międzynarodową maturą.

Miejsce 10. VIII Liceum Ogólnokształcące im. dra Emila Warmińskiego

Szkoła mieści się przy ulicy Swarzewskiej 10. Powstała w latach 90. na bazie Zespołu Szkół Medycznych. Według rankingów to najbardziej oblegany „ogólniak” w Bydgoszczy. Atutem placówki jest jej 25-metrowy basen, rozległe boisko czy przestronna biblioteka połączona z pracownią multimedialną. Uczniowie mogą wybrać jeden z dostępnych profili nauczania – lingwistyczno-multimedialny, lingwistyczny, matematyczno-informatyczny, geograficzno-turystyczny, klasę z edukacją biologiczno-chemiczną z elementami ratownictwa medycznego, klasę z edukacją biologiczno-chemiczną z elementami dietetyki pod patronatem Instytutu CPKZ Sadkiewicz oraz oddział przygotowania wojskowego we współpracy z Batalionem Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments