Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 11
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleTragiczny początek wakacji na drogach. Kujawsko-Pomorskie wśród najniebezpieczniejszych regionów! [MAPA, SONDA]
09.07.2019 | 12:54

Tragiczny początek wakacji na drogach. Kujawsko-Pomorskie wśród najniebezpieczniejszych regionów! [MAPA, SONDA]

Od zakończenia roku szkolnego na drogach w całej Polsce zginęło ponad 150 osób.

Na zdjęciu: Policjanci apelują o ostrożność na drogach. Tylko od początku wakacji w regionie zginęło w wyniku wypadków kilkanaście osób.

Fot. Maciej Rejment / zdjęcie ilustracyjne

Wakacje 2019 trwają od zaledwie trzech tygodni, a policjanci już zmuszeni są głośno alarmować o bardzo dużej liczbie wypadków ze skutkiem śmiertelnym na drogach całego kraju. Niestety, w tej niechlubnej statystyce jedną z najwyższych lokat zajmuje województwo kujawsko-pomorskie.

Od kilku dni komendy wojewódzkie z całego kraju publikują na swoich stronach mapę, na której zaznaczone są wszystkie śmiertelne wypadki. Mapa bardzo szybko zaczęła pokrywać się czarnymi punktami, a codziennie dochodzą kolejne, pulsujące – wskazują one tragedie, do których doszło w ciągu minionych 24 godzin. Według najnowszych statystyk, które podaje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, minionej doby doszło do kolejnych trzech wypadków, w których zginęli ludzie – na terenie województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

Ale bilans od początku jest jeszcze tragiczniejszy. Z danych policji wynika, że w trakcie wakacji śmierć poniosło już ponad 150 osób. Niestety, jednym z wypadających pod tym względem najgorzej regionów jest województwo kujawsko-pomorskie. Od zakończenia roku szkolnego do dzisiaj doszło na jego obszarze do dwunastu wypadków, w których zginęła przynajmniej jedna osoba (a przypomnijmy, że niedawny wypadek koło Mogilna, gdzie zderzyły się – laweta i skuter, skutkował śmiercią dwóch osób). Dodatkowo, w efekcie jednego z wcześniejszych wypadków zaznaczonych na mapie również zmarła poszkodowana osoba. Gorsza sytuacja jest tylko w trzech województwach – mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim (odpowiednio łącznie 21, 18 i 14 wypadków). Nie sposób nie zauważyć, że zwłaszcza pierwsze i ostatnie są terytorialnie znacznie większe od kujawsko-pomorskiego.

Czy na drogach województwa kujawsko-pomorskiego czujesz się bezpiecznie?

Zobacz rezultat

Policjanci przekonują, że o większości wypadków nie decyduje przypadek. „Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa” – podkreślają mundurowi. I dodają, że kluczowe jest – oprócz respektowania przepisów ruchu drogowego – ograniczanie rozmów telefonicznych (nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego), dostosowanie prędkości do panujących warunków, sygnalizacja manewrów na drodze z odpowiednim wyprzedzeniem, a także szczególna ostrożność przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej czy skrzyżowaniami.

Mundurowi przypominają również o bezpieczeństwie i higienie jazdy. „Obowiązkowo róbmy przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży, a przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu, zwłaszcza ogumienie, oświetlenie i poziom płynów eksploatacyjnych” – czytamy na stronie KWP Bydgoszcz.

wypadki_smiertelne_wakacje2019_90719_KWPBydgoszcz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści