Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 1 • L 1
3C
Sr
3C
Czw
4C
Pt
6C
Sob
6C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwa przetarg na kolejne prace w parku Witosa. Zniknie fontanna i pozostałości amfiteatru
19.07.2020 | 18:31

Trwa przetarg na kolejne prace w parku Witosa. Zniknie fontanna i pozostałości amfiteatru

Na zdjęciu: W ramach prac przygotowawczych rozebrano zostaną betonowe płyty na terenie dawnego amfiteatru muszli koncertowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ratusz szuka wykonawcy robót rozbiórkowych w centralnej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy. W ramach zadania rozebrana zostanie fontanna oraz pozostałości dawnego amfiteatru. Jak podkreśla urząd miasta, te działania będą wstępem do dalszej rewaloryzacji parku.

Jesienią ubiegłego roku zakończono I etap prac na terenach zielonych pomiędzy ulicami Jagiellońską i Markwarta. Pochłonęły one blisko 8 milionów złotych. W ramach rewaloryzacji całkowicie wyremontowane zostały alejki parkowe, do tego zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci, a także kamery monitoringu. Park zyskał również nowe oświetlenie i tablice informacyjne. Do tego nasadzono nowe drzewa oraz krzewy i inne rośliny. Odnowiono również tę część parku, w której znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Zobacz również:

Zobacz, jakie zmiany zaszły w parku Witosa

W ramach kolejnego etapu prac planowano rewitalizacje części centralnej parku. Pomysł na zagospodarowanie obszaru dawnej muszli koncertowej został jednak zmieniony ze względu na odkrycia dokonane podczas badań archeologicznych. Na terenie parku, który pełnił niegdyś funkcję cmentarza ewangelickiego nie wykonano bowiem ekshumacji zwłok – wciąż spoczywa tam nawet 80 tysięcy ciał. Władze miasta, mając na uwadze to odkrycie, podjęły decyzję o stworzeniu komisji eksperckiej, która pracowała nad odpowiednim kształtem serca parku Ludowego. – Zgodnie z jej rekomendacją, projekt dla tej części parku zostanie wybrany w konkursie. Poprzedzą go dodatkowe badania archeologiczne zgodnie z wnioskiem komisji – przekazywała rzecznik prezydenta miasta Marta Stachowiak. Z uwagi na spoczywające tam ciała, ratusz zadecydował, że centrum tego terenu zielonego będzie pozbawione funkcji rozrywkowych i rekreacyjnych – powstanie tam strefa wyciszenia, refleksji i pamięci. Sam konkurs – według najnowszych doniesień – ma zostać ogłoszony na przełomie III i IV kwartału tego roku.

Przed rozpoczęciem II etapu rewaloryzacji – którego data, jak podkreśla magistrat, jest uzależniana od możliwości finansowych miasta – urzędnicy zlecili przetarg na wykonanie prac przygotowawczych, polegających na rozbiórce fontanny oraz pozostałości dawnego amfiteatru. W miejsce betonowej konstrukcji wodotrysku posadzone zostaną krzewy, a teren dawnej widowni muszli koncertowej będzie obsiany trawą. Zakres robót obejmuje także naprawę kamiennego muru oporowego i stalowych barierek, znajdujących się wokół widowni.

Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, wykonawca będzie miał cztery miesiące na wykonanie prac rozbiórkowych. Otwarcie ofert w postępowaniu nastąpi we wtorek, 21 lipca.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści