Trwa rozbiórka starego wiaduktu przy alei Armii Krajowej
Dodano: 14.04.2020 | 10:15Na zdjęciu: Stary wiadukt nad torami linii kolejowych nr 18 i 201 był nieczynny od kilkudziesięciu lat. W ostatnich dniach rozpoczęto jego demontaż.
Fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Po zakończeniu prac remontowych na wschodnim wiadukcie drogowym w ciągu alei Armii Krajowej, rozpoczęła się zlecona przez PKP rozbiórka powstałej jeszcze przed drugą wojną światowej starej przeprawy nad torami kolejowymi. Nieczynny od lat wiadukt jest wyburzany ze względu na zły stan techniczny.
Przeprawa przy obecnej ulicy Modrzewiowej powstała w latach 30. XX wieku, podczas budowy magistrali węglowej Śląsk – Gdynia. W podobnym czasie wybudowano też wiadukty w pobliżu stadionu Zawiszy i ulicy Zaświat. Dwa z nich – w tym konstrukcja przy Modrzewiowej – były od lat nieużytkowane i odcięte od przyczółków.
Jak pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku na MetropoliaBydgoska.PL, w wyniku postępowania administracyjnego utrzymanie wiaduktu przy Modrzewiowej powierzono spółce PKP SA. Nieużywana od lat konstrukcja znajdowała się w fatalnym stanie technicznym, dlatego też PKP Polskie Linie Kolejowe zabiegały o rozbiórkę, gdyż istniejące elementy konstrukcji mogły stanowić zagrożenie dla pociągów kursujących linią Bydgoszcz – Toruń czy magistralą węglową. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał także stosowną decyzję o nakazie rozbiórki wiaduktu. Wstępnie PKP SA deklarowały, że nastąpi ona jesienią ubiegłego roku, lecz ze względów formalnych jej termin został przesunięty.
W lutym tego roku pojawiły się informacje, że demontaż elementów dawnego wiaduktu nastąpi na początku marca. Ostatecznie rozpoczął się on na początku kwietnia, po zakończeniu remontu wschodniej przeprawy drogowej w ciągu alei Armii Krajowej. – Zadanie realizuje PKP. Utrudnień w ruchu nie ma – podkreśla rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński. Na czas rozbiórki zamknięto jednak chodnik wzdłuż ulicy Modrzewiowej.
Warto dodać, że wciąż trwa ustalanie właścicieli dwóch pozostałych wiaduktów nad torami linii Bydgoszcz – Toruń: w rejonie stadionu Zawiszy oraz ulicy Zaświat. Jak ustaliliśmy, obiekty nie należą do PKP SA. – W celu unormowania stanu prawnego tych obiektów wydzielono geodezyjnie działki pod podporami powyższych wiaduktów w celu przekazania ich w ręce samorządu. Dotychczasowe rozmowy z urzędem miasta nie przyniosły jednak pozytywnych rezultatów, zatem najprawdopodobniej podjęte zostaną działania administracyjne zmierzające do ustalenia właścicieli obiektów – przekazywał niedawno Michał Stigler z biura prasowego PKP SA.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024