Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeTrwają przygotowania do przebudowy drogi łączącej Bydgoszcz z Łabiszynem i Barcinem. Podpisano ważne porozumienie
20.11.2021 | 15:38

Trwają przygotowania do przebudowy drogi łączącej Bydgoszcz z Łabiszynem i Barcinem. Podpisano ważne porozumienie

Na zdjęciu: Droga wojewódzka nr 254 ma 54 kilometry długości i stanowi połączenie pomiędzy Bydgoszczą, Brzozą, Łabiszynem, Barcinem i Mogilnem; kończy się w podmogileńskim Wylatowie, gdzie łączy się z krajową "piętnastką".

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

W najbliższych miesiącach ma rozpocząć się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 254 na odcinku z Brzozy przez Łabiszyn do Barcina. 15 listopada marszałek województwa Piotr Całbecki podpisał porozumienie z władzami Barcina w sprawie inwestycji towarzyszącej przebudowie drogi wojewódzkiej.

Droga wojewódzka nr 254 ma 54 kilometry długości i stanowi połączenie pomiędzy Bydgoszczą, Brzozą, Łabiszynem, Barcinem i Mogilnem; kończy się ona w podmogileńskim Wylatowie, gdzie łączy się z krajową „piętnastką”. Przebiega przez pięć gmin: Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn, Barcin, Dąbrowa i Mogilno oraz trzy powiaty: bydgoski, żniński i mogileński. Trasę, obciążoną ruchem zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, czeka gruntowna modernizacja. Jako pierwszy przebudowany zostanie trzynastokilometrowy odcinek pomiędzy Brzozą a Łabiszynem. Za realizację inwestycji o wartości blisko 46 milionów złotych odpowiedzialna będzie firma Transpol z Łojewa – umowa na ten cel została podpisana jesienią ubiegłego roku. Obecnie wciąż trwają prace projektowe.

20 kwietnia władze województwa podpisały natomiast umowę na modernizację dziewięciokilometrowego fragmentu DW 254 pomiędzy Łabiszynem a Barcinem. Wykonawcą zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj jest Drogomex z Pruszkowa. Zakończenie prac budowlanych o wartości ponad 32,5 miliona złotych planowane jest za dwa lata. Szanowany koszt całego przedsięwzięcia (m.in. z wykupami gruntu, nadzorem, koncepcją ) sięga natomiast niemal 50 milionów złotych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Krok bliżej do obwodnicy Białych Błot. Wybrany zostanie jeden z wariantów


Przebudowie DW 254 na trasie Łabiszyn – Barcin będą towarzyszyć inwestycje na terenie Barcina. 15 listopada, przy udziale marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, podpisane zostały porozumienia z urzędem gminy i miasta Barcin związane z zaprojektowaniem nowej infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo kierowców i pieszych. – Współpraca z lokalnymi samorządami przy rozbudowie dróg pozwala nam nie tylko szybciej realizować wiele oczekiwanych inwestycji, ale umożliwia również znajdowanie najlepszych rozwiązań, na których zależy między innymi pieszym i rowerzystom – mówił marszałek Całbecki.

Porozumienia pomiędzy samorządem województwa kujawsko-pomorskiego oraz miastem i gminą Barcin dotyczą dwóch zadań. Pierwsze to budowa ronda na styku ulic Pakoskiej i Mogileńskiej w centrum Barcina. W ramach prac zmodernizowane zostaną również fragmenty dochodzących ulic. Liderem zadania będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Gmina i miasto Barcin oraz samorząd województwa będą solidarnie partycypowały w kosztach prac projektowych, które są szacowane na 210 tysięcy złotych. Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji ma nastąpić do końca 2023 roku.

Drugie zadanie, będące przedmiotem porozumienia pomiędzy samorządem województwa a samorządem Barcina dotyczy budowy chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 254. Ciągi piesze powstaną wzdłuż ulic Powstańców Wielkopolskich (o długości 765 m) i Pakoskiej (o długości 500 m) oraz pomiędzy Barcinem i Wolicami (o długości 1090 m). Samorząd miasta i gminy sfinansuje w 60% dokumentację dla zadań wzdłuż ulicy Pakoskiej i w kierunku Wolic (pozostałą część dofinansuje samorząd województwa) oraz będzie odpowiedzialny za wykup gruntów. Samorząd województwa będzie natomiast odpowiedzialny za realizację inwestycji wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Trwają także uzgodnienia z samorządem Barcina dotyczące współpracy i współdziałania przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 254 na wspomnianym odcinku z Łabiszyna do mostu w Barcinie. W ramach tego zadania gmina będzie partycypować w kosztach zaprojektowania (w części) oraz wybudowania dodatkowych chodników przy drodze wojewódzkiej wraz z wykupem gruntów. Urząd marszałkowski zapewnia, że poza remontem na odcinku Brzoza – Łabiszyn planowane są również dalsze etapy prac na odcinku z Barcina w kierunku drogi krajowej nr 15.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści