Bydgoszcz
17C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 17 • L 17
22C
Wt
20C
Sr
17C
Czw
14C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITrzej Królowie zapraszają na bydgoski orszak
04.01.2016 | 11:22

Trzej Królowie zapraszają na bydgoski orszak

Bydgoszczanie polubili orszaki Trzech Króli, tę wspólną i radosną możliwość świętowania Obiawienia Pańskiego.

Na zdjęciu: Gdy zapraszają królowie, odmówić nie można...

Fot. Stanisław Gazda

6 stycznia ulicami Bydgoszczy przejdzie III Bydgoski Orszak Trzech Króli. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. W tym roku królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Orszak Trzech Króli jest okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego.

Orszaki Trzech Króli to prawdopodobnie największe uliczne jasełka na świecie. W tym roku przejdą ulicami ponad 450 miejscowości w Polsce i 15 na świecie. Bydgoszczanie pokazali, że też chcą takiej imprezy w swoim mieście. Bydgoski orszak w ciągu dwóch lat stał się jednym z największych w Polsce – w ubiegłym roku za królami podążyło 12 tys. kolędników.

Królem Melchiorem będzie w tym roku ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Fordonie. Królem Kacprem został Sławomir Dzwoniarski z zawodu informatyk. W rolę afrykańskiego króla Baltazara wcieli się pochodzący z Ghany Izaak Antwi-Boasiako, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Świętą rodzinę zagrają Małgorzata i Łukasz Nowaccy. W rolę Jezusa wcieli się ich roczny synek Adam.

Jest to dla mnie niezwykłe przeżycie, bo w moim kraju orszaków nie ma. Pamiętam jak pierwszy raz zostałem zaproszony do odegrania roli króla Baltazara. Rodzinna atmosfera i wspólne świętowanie to było coś niesamowitego. Widziałem wielki tłum i wszyscy śpiewali – mówi Izaak Antwi-Boasiako, który po raz trzeci wcieli się w rolę króla afrykańskiego i poprowadzi orszak niebieski.

 Za królami podąża orszaki w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Pozostali uczestnicy mogą także samodzielnie przygotować niedrogie stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Organizatorzy przygotowali też dla chętnych 5 tys. tekturowych koron i nalepki. Dzieci mogą złożyć własne dary – rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku. Przy żłóbku mogą także złożyć słodycze, które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.

W tym roku orszak upamiętania 1050 rocznicę Chrztu Polski. Dlatego na placu przy Operze Nova swoje obozowisko rozbije Mieszko I. Będzie pozdrawiał kolędników – wraz z obstawą rycerską, Dobrawą i biskupem, który go ochrzcił. Bydgoski orszak wyróżniał się będzie także obecnością postaci biblijnych: starca Symeona i prorokini Anny. Za królami podążą też szczudlarze w strojach aniołów.

Co roku, wśród największych atrakcji orszaku, są zwierzęta. Wielbłąd Gacek, na którym pojedzie król Baltazar, przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (woj. lubelskie). Innymi żywymi zwierzętami będą: konie, osiołek dla Świętej Rodziny i owieczka. Po zakończeniu orszaku będzie możliwość sfotografowania się z nimi w scenerii Starego Rynku.

Dzięki uprzejmości znanej bydgoskiej cukierni będziemy mogli zaproponować uczestnikom orszaku gorącą kawę i herbatę. Chcemy by zimowa aura nie była zbyt dokuczliwa, szczególnie dla dzieci. W tym roku przygotowaliśmy dla nich także pierniki w kształcie betlejemskiej gwiazdy – zapowiada Marek Piątkowski, przedstawiciel organizatorów.

III Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26), pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Bezpośrednio po Mszy Świętej (ok. godz. 12) orszak wyruszy sprzed kościoła i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.


Powiązane treści