Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeUczcili pamięć bohaterów. 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]
27.12.2019 | 18:16

Uczcili pamięć bohaterów. 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

Najpierw uroczysta msza święta w kościele garnizonowym, a potem złożenie wieńców przed pomnikiem – tak w Bydgoszczy wyglądały uroczystości 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

101 lat temu mieszkańcy Wielkopolski chwycili za broń. Wybuchło powstanie, które miało na celu przyłączenie tych ziem do odradzającej się Polski. W uroczystościach, które w Bydgoszczy odbyły się przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta i urzędu marszałkowskiego, kwiaty złożył także poseł Jan Szopiński.

– Nasi jadą! – cytatem m.in. z lokalnej prasy bydgoskiej z tamtego czasu swoje wystąpienie rozpoczął Sławomir Łaniecki. Prezes zarządu Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w Bydgoszczy przypominał, że 17 stycznia 1920 r., wojsko wkroczyło do Torunia, później zajęty został Solec Kujawski, a następnie żołnierze przemaszerowali do Bydgoszczy. – Również 20 stycznia 1920 r., wielkopolanie zajęli Nakło. W kolejnych dniach wojsko uroczyście witane było w Koronowie, Świeciu, Nowem, Kamieniu Krajeńskim – wyliczał Łaniecki.

Przytoczył również, że w wyniku powstania, zginęło ok. 2300 walczących, blisko 6 tys. zostało rannych. – Powstaniec Wielkopolski tutaj spoczywającym jest jednym z ok. 136 nieznanych żołnierzy-powstańców, którego matka, ojciec, rodzeństwo i bliscy nigdy nie dowiedzieli się, jaki spotkał go los i gdzie spoczywa – mówił i dodawał, że Niemcy tej prowincji nie chcieli oddawać bez walki.

Zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz przypomniał z kolei, że już w styczniu odbędą się uroczystości związane z setną rocznicą powrotu Bydgoszczy do macierzy. Przypomniał wydarzenie tamtego czasu.

Ostatni niemiecki burmistrz Hugo Wolff oddał klucze do miasta pierwszemu prezydentowi Polskiej Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi możliwy był także dzięki powstańczej ofierze

– powiedział. Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski powiedział, że 20 stycznia w Bydgoszczy zostanie odsłoniętych pięć tablic pamiątkowych, które będą poświęcone ojcom polskiej niepodległości.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments