Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 3
9C
Wt
10C
Sr
5C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoUczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jakie wydarzenia będą w Bydgoszczy i regionie?
21.02.2019 | 12:09

Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jakie wydarzenia będą w Bydgoszczy i regionie?

O wydarzeniu mówiono podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu: W konferencji prasowej wzięli udział (od lewej): dr Krzysztof Osiński, Edyta Cisewska (oboje z IPN Bydgoszcz), wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i dyrektor biura poselskiego Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska-Wolańska.

Fot. Szymon Fiałkowski

Już po raz czwarty w Bydgoszczy i naszym regionie obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono szczegółowy harmonogram wydarzeń.

Nasze obchody rozpoczną się 28 lutego i potrwają dwa dni

– mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. – Ten dzień to przypomnienie takich bohaterów jak „Inka”, gen. Witold Pilecki czy bydgoski bohater Leszek Biały – dodaje. Przypomina, że ustawę o żołnierzach wyklętych zainicjował kilka lat temu śp. prezydent Lech Kaczyński i została ona poparta przez większość partii politycznych.

W planach jest zorganizowanie koncertu orkiestry wojskowej z Bydgoszczy. 1 marca o 10:00 przy budynku szpitala MSWiA przy ul. Markwarta zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, a między 11:00 – 11:20 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej zostaną złożone kwiaty na grobach żołnierzy.

Ponadto, zorganizowany zostanie dla uczniów konkurs poświęcony Żołnierzom Wyklętym. – To będzie trzecia edycja testu o żołnierzach wyklętych. W poprzednich latach cieszył się on dużym zainteresowaniem – dodaje Edyta Cisewska, naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Jak mówi, w tym roku do testu zgłosiło się 43 uczniów z 17 szkół. – Nie tylko z terenu Bydgoszczy, ale także z Kcyni, Golubia-Dobrzynia, czy Solca Kujawskiego. W tym roku każda szkoła może zgłosić maksymalnie 3 uczniów, co oznaczało, że w innych szkołach odbyły się dodatkowe eliminacje – podkreśla. IPN zaplanowało także uroczyste otwarcie wystawy „Zapomniane ogniwo – Konspiracyjne Organizacje Młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944 – 1956”. –  Zostanie ona przedstawiona przed budynkiem urzędu wojewódzkiego – zaznacza Cisewska i podkreśla, że będzie ją można oglądać do 15 marca. Prezentuje ona zapomniane formy oporu społecznego, jakim były młodzieżowe organizacje niepodległościowe. – Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy podjęli próbę oporu przeciwko władzom komunistycznym, wymiar wystawy jest ogólnopolski, acz są w niej również elementy regionalne – mówi naczelnik bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Historyk IPN dr Krzysztof Osiński zapowiedział, że 3 marca na cmentarzu przy ul. kard. Wyszyńskiego odbędzie się upamiętnienie por. Leszka Białego. – Po wypędzeniu Niemców z miasta nie złożył broni, tylko dalej konspirował, aby dalej walczyć o niepodległość państwa Polskiego i za te działania zapłacił najwyższą cenę. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zamęczyły go na śmierć – przypomina.

W uroczystości włączył się także poseł PiS Bartosz Kownacki. – Jest wnukiem powstańca warszawskiego i ma bardzo osobiste podejście do tematu Żołnierzy Wyklętych – mówi szefowa jego biura poselskiego Julia Rozowodowska-Wolańska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści