Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Skromne obchody w Bydgoszczy

Dodano: 24.02.2021 | 12:59
Edyta Cisewska, Mikołaj Bogdanowicz, Zbigniew Ostrowski

Konferencja odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na zdjęciu: O planowanych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili podczas konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i naczelnik bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Edyta Cisewska.

Fot. Szymon Fiałkowski

W najbliższy poniedziałek (1 marca) przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono program obchodów na terenie Bydgoszczy.

Tegoroczne obchody będą miały zupełnie inny charakter w związku z pandemią koronawirusa. – W sposób bardziej uroczysty, otwarty mogliśmy pokazywać, jak bardzo chcemy pamiętać o naszych bohaterach, którzy zostali w sposób brutalny, skandaliczny zamordowani i pochowani w bezimiennych grobach – mówił o poprzednich obchodach wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jak przekazał, w planach był m.in. uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali odnalezieni przez IPN na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej – na bydgoskiej łączce. – Przełożyliśmy tę uroczystość na późniejszy okres – powiedział wojewoda i dodał: – Nie chcemy, aby bohaterowie byli po raz kolejny upamiętniani i chowani w ciszy. To musi być przygotowane w sposób szczególny.

W poniedziałek, o 9:15 złożone zostaną kwiaty na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. O 10:00 w kościele garnizonowym odbędzie się uroczysta msza święta, a o 11:30 w byłych koszarach 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego. 1 marca przypadać będzie jego rocznica śmierci.

Całość uroczystości będzie transmitowana w mediach społecznościowych.

0 0 votes
Article Rating
Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. Skromne obchody w Bydgoszczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments