Bydgoszcz
11C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 12 • L 9
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUczczono 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości
29.05.2016 | 16:31

Uczczono 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości

50 lat temu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński koronował obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.

Na zdjęciu: Matka Boża Pięknej Miłości z różą.

Fot. Stanisław Gazda

Abp Jan Romeo Pawłowski przewodniczył 29 maja w bydgoskiej katedrze mszy św. dziękczynnej w 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości.

Delegat Ojca Świętego do spraw przedstawicielstw papieskich w homilii przypomniał o chrzcie Polski przed 1050 laty i o miłosnym uobecnieniu Boga  w naszej ojczyźnie poprzez otoczenie jej matczynym płaszczem Maryi, Matki Chrystusa i naszej Matki, przedstawionej m.in. jako bydgoska Matka Boża Pięknej Miłości, Pani z różą w dłoni. A róża to przecież symbol miłości, zaś trzymany na drugiej ręce Syn, Jezus Chrystus, to  Miłość Wcielona.

Arcybiskup Jan Pawłowski, mówiąc o trudnych chwilach przeszłości, nawiązał m.in. do wydarzeń bydgoskiego marca oraz męczeńskiej drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Również do roku 1986 i 20. rocznicy koronacji obrazu, roku 1999, kiedy Jan Paweł II ponownie nałożył korony papieskie na Matkę z różą i Jej Syna oraz roku 2004, w którym Matka Pięknej Miłości stała się patronką nowej diecezji.

– Pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości wyznaczała koniec pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Druga dokonana przez św. Jana Pawła II oznaczała wejście w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. A nasze dziś, gdy dziękujemy za 50 lat od tamtej koronacji i za 1050 lat od chrztu Polski, wzywa nas, aby spojrzeć na przyszłość z miłością. Mamy na nowo zawierzyć nasze jutro Matce Pięknej Miłości. Niech jutrzejszy świat nie będzie tym, gdzie trudno widzieć perspektywy, gdzie padają autorytety, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem, gdzie konsumizm zabija ludzkie relacje. Niech nie będzie to świat, w którym nie chce się ludzi starych. Niech nie będzie to świat, gdzie w teorii czyni się wielkie programy troski o niepełnosprawnych, a w praktyce eutanazji zabija się niesprawnych fizycznie czy umysłowo. Niech nie będzie to świat, gdzie można skończyć w więzieniu za złe traktowanie zwierząt, podczas gdy daje się przyzwolenie w imię jakiegoś postępu na zabicie nienarodzonych w świątyni matczynego łona, które staje się miejscem egzekucji – apelował.

Po Komunii Świętej biskup ordynariusz wręczył krzyż misyjny diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży i prefektowi Zespołu Szkół Katolickich Jana Pawła II ks. Dariuszowi Białkowskiemu, który udaje się na pracę misyjną do Turcji.


Podobne wpisy

Powiązane treści