Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUczennica z Bydgoszczy laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego
opera nova bydgoszcz
27.05.2021 | 14:21

Uczennica z Bydgoszczy laureatką ogólnopolskiego konkursu literackiego

Na zdjęciu: Widok na Bydgoszcz.

Fot. BB

Agata Holc – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 61 w Bydgoszczy – została laureatką piątej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Wśród wyróżnionych znalazł się także Maksymilian Szudrowicz – uczeń ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”. Do oceny jury nadesłano aż 4023 opowiadania, co stanowi drugi najlepszy wynik w historii konkursu. Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości.

Wśród laureatów konkursu znalazła się Agata Holc – uczennica klasy ósmej szkoły podstawowej nr 61, wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 32 w Bydgoszczy przy ulicy Kruczej na Górzyskowie. Jej opowiadanie „Dobra przyszłość” Agaty Holc zostanie opublikowane wraz z 30 innymi pracami w książce pokonkursowej, której premiera zaplanowana jest na październik.

Innym laureatem konkursu „Popisz się talentem” został uczeń szkoły podstawowej z podbydgoskich Przyłęk – Maksymilian Szudrowicz. Poniżej można przeczytać fragment jego opowiadania pt. “Krowa czasoprzestrzenna”.

Na widok słowa HAMBURGER w menu prawie zemdlałem od nadmiaru endorfin. Okazało się, że produkcję mięsa przywrócono w 2041 (jeszcze tylko dziesięć lat!), ale wytwarza się je w podziemnych laboratoriach. Krowy, którym przerwałem poobiednią sjestę, to stado zachowawcze. Raz na rok pobiera się od każdej z nich kilka komórek, aby odnowić hodowlę in vitro. Mućka nawet tego nie zauważa, bo robią to mikrodrony przypominające komary. Bez obciążania sumienia mogłem zamówić moje ulubione danie. Tylko jak zapłacić?

Jak komentuje Małgorzata Jankowska, odpowiedzialna w wydawnictwie Nowa Era za inicjatywy odpowiedzialne społecznie, jurorzy byli zachwyceni kreatywnością dzieci w opisywaniu przyszłości. – W nadesłanych opowiadaniach stworzyły niezwykłe światy – w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów. W tekstach jest i humor i refleksja nad kondycją ludzkości, wszystkie poruszają rozmachem wyobraźni – dodaje Jankowska.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści