Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW stawia na zdrowie i bezpieczeństwo. Nowe kierunki w ofercie uczelni

Dodano: 24.06.2020 | 14:38

Na zdjęciu: Rekrutacja na UKW potrwa aż do 5 października. Uczelnia zachęca do aplikowania na nowe kierunki, które ruszą w październiku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Stan epidemii zmienił terminy i formułę rekrutacji na uczelnie wyższe. Mimo wielu trudności, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uruchomi w nowym roku akademickim kolejne kierunki, takie jak cyberdemokracja czy fizyczne podstawy radioterapii. Te propozycje mają ułatwić absolwentom wejście na rynek pracy i są odpowiedzią na potrzeby lokalnego rynku pracy. Sama uczelnia przygotowuje się także na różne – w zależności od rozwoju epidemii – formy prowadzenia zajęć. 

Władze UKW nie ukrywają, że obecna rekrutacja ze względu na stan epidemii jest wyjątkowa. – Po pierwsze mamy wydłużony czas. Rekrutacja rozpoczęła się 15 czerwca, jej pierwsza tura zakończy się 2 września, a druga 5 października – podkreślał dr Benedykt Odya, prof. UKW i prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia. Drugi etap jest skierowany do studentów, którzy po licencjacie chcą kontynuować naukę na studiach magisterskich, a także do maturzystów, którzy będą musieli poprawić egzamin. – Po drugie zachęcamy do przesyłania świadectw pocztą lub kurierem, ale istnieje możliwość osobistego złożenia dokumentów – dodał Odya.

W tym roku UKW, mimo wyjątkowej sytuacji, uruchamia jednak kilka nowych kierunków. – Wynika to z możliwości kadrowych i perspektyw rozwoju naszej uczelni, ale również z obserwacji naszych studentów i nauczycieli akademickich – podkreślał prorektor. Wśród propozycji znajdują się kierunki dualne – czyli takie, które powstały w wyniku bezpośredniej współpracy z pracodawcami.

– Otwieramy się na kierunki paramedyczne i rozpoczynamy nowy etap budowania oferty edukacyjnej UKW. To nasza odpowiedź na zmieniające się otoczenie i zainteresowanie naszych kandydatów

– mówił Odya. Wśród nowości w ofercie znalazła się cyberdemokracja i studia nad rozwojem. – To kierunek unikatowy w skali kraju. Pozwala on zdobyć wiedzę na temat mechanizmów społeczno-politycznych, a z drugiej posiąść kompetencje przydatne w pracy z zespołem – mówił dr Wojciech Trempała z wydziału nauk o polityce i administracji. Cyberdemokracja ma dać studentowi umiejętności używania nowoczesnych technologii i rozumienia mechanizmów ich funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Kierunek dzieli się na dwa moduły – architektura cyberbezpieczeństwa i social media marketing. – Bydgoszcz jest miastem, w którym zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest bardzo duże. Branża IT w naszym mieście się rozwija – firmy szukają także osób, które potrafią zarządzać grupą i znają się na cyberbezpieczeństwie. W przyszłym roku chcielibyśmy nawiązać współpracę z lokalnym biznesem w tym zakresie – powiedział Trempała. UKW na ten kierunek przyjmie 35 osób.


CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SYTUACJI BRANŻY IT W BYDGOSZCZY


Na wydziale pedagogiki utworzony zostanie kierunek edukacja o bezpieczeństwie i wiedza o społeczeństwie. Jak stwierdził dr Piotr Kostyło, są to studia nauczycielskie, które pozwolą nauczać tych przedmiotów w szkole podstawowej i średniej. – Ranga tych przedmiotów rośnie. Potrzebujemy więc profesjonalnej kadry do ich nauczania – mówił wykładowca. Atutem kierunku ma być też nabycie umiejętności z zakresu pedagogiki i psychologii. – Te kompetencje przydają się także w policji czy innych służbach – uzupełnił Kostyło, zachęcając do zainteresowania się również osoby, które nie wiążą swojej przyszłości z pracą nauczycielską. Edukacja o bezpieczeństwie i wiedza o społeczeństwie także przyjmie około 30 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

UKW stawia na zdrowie i bezpieczeństwo. Nowe kierunki w ofercie uczelni

Zobacz również:

Rektor UKW przedstawia plany na kolejną kadencję

W nowej ofercie dydaktycznej UKW znalazł się również innowacyjny kierunek – fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. Został on stworzony we współpracy i na potrzeby bydgoskiego Centrum Onkologii. – Szpital się rozrasta i potrzebuje nowych kadr w tym zakresie – mówiła dr Agnieszka Banaszak z Instytutu Fizyki UKW. I dodała, że jest to kierunek praktyczny, który kształci fizyków medycznych i dozymetrystów, niezbędnych w placówkach onkologicznych. Studenci fizycznych podstaw radioterapii będą kształcić się pod okiem specjalistów z Centrum Onkologii. – Proponujemy kandydatom bardzo dużą liczbę zajęć praktycznych – zauważyła Banaszak. Na nowym kierunku studiować będzie 15 osób.

Uniwersytet uruchamia także jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Jak wyjaśniała dr Wiesława Pilewska z Instytutu Kultury Fizycznej jej obecność w ofercie UKW to wynik społecznego zapotrzebowania na specjalistów w tym zakresie. – To także efekt zapotrzebowania rynku na fizjoterapeutów. Poszukują ich szpitale i przychodnie, a także sanatoria. Nie bez znaczenia jest też wysokie usportowienie naszego regionu – mówiła Pilewska. Zajęcia będą odbywać się w uczelnianym Centrum Kultury Fizycznej i Sportu, a praktyki m.in. w szpitalu MSWiA, Centrum Onkologii oraz Centrum Uzdrowiskowym „Energetyk” w Inowrocławiu. Od tego roku na UKW będzie można studiować także drugi stopień ochrony środowiska i pedagogiki resocjalizacyjnej.

Rok akademicki ma tradycyjnie zacząć się 1 października. W jakiej formie będą odbywały się zajęcia? – Trudno jest w tym momencie odpowiedzieć na to pytanie. Ministerstwo nauki zachęca nas do tego, abyśmy byli gotowi na trzy warianty. Pierwszy to powrót do normalnych zajęć, tak jak przed stanem epidemii. Drugi to ten, w którym jesteśmy obecnie, czyli stuprocentowe kształcenie online. Trzeci – to kształcenie stacjonarne z zachowaniem reżimu sanitarnego. To może skutkować tym, że część zajęć zostanie na stałe przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości – podkreślał prorektor. Na wybór ostatecznego wariantu – jak mówił Odya – jest jeszcze za wcześnie, ale uniwersytet jest gotowy na wprowadzenie każdego z nich.

CZYTAJ TEŻ: Termometr elektroniczny i szklany – który dokładniejszy?

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments