Bydgoszcz
4C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 4 • L 4
3C
Czw
1C
Pt
-0C
Sob
1C
Nd
-1C
Pon
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUlica 11 Listopada: Świętowanie przez maszerowanie [ZDJĘCIA]
Przemarsz ulicą 11 listopada 2018_SG (17)
09.11.2018 | 13:38

Ulica 11 Listopada: Świętowanie przez maszerowanie [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Przemarsz uczniów i przedszkolaków ulicą 11 listopada ma już wieloletnią tradycję.

Fot. Stanisław Gazda

Od kilku lat w przeddzień 11 listopada ulicą o tej nazwie przechodzi uroczysty marsz młodzieży bydgoskich szkół i przedszkoli.

Organizatorami uroczystego przemarszu dzieci i młodzieży ulicą 11 Listopada są: Rada Osiedla Leśnego, VII LO przy wsparciu Centralnej Grupy Działań Psychologicznych oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Tegoroczny przemarsz poprzedziły: musztra orkiestry wojskowej garnizonu bydgoskiego oraz o godzinie 11.11 wspólne odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Był też wzruszający moment dla uczestniczącego w uroczystościach  Zdzisława Audyckiego, kombatanta, żołnierza armii gen. Andersa, który od młodzieży otrzymał bukiet białych róż…

Pan Zdzisław urodził się w 1924 roku w Radoszowicach. W wieku 18 lat trafił do VI Dywizji Piechoty. W 1941 roku pod dowództwem gen Andersa wyruszył do Polski – przez Turcję, Irak, Indie, południową Afrykę. Nie udało mu się dotrzeć do kraju. Wojenne przeznaczenie sprawiło, że znalazł się w Szkocji, gdzie służył jako radiotelegrafista do 1945 roku. Od prawie pięćdziesięciu lat pan Zdzisław Audycki opowiada o historii, przeprowadzając dla kolejnych pokoleń uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy wyjątkowe lekcje historii. Zdzisław Audycki spisał swoje wspomnienia i przekazał je szkolnej bibliotece.

Powiązane treści