Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 8 • L 6
14C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaUlica na Śródmieściu będzie dłuższa. Na prośbę deweloperów
25.10.2017 | 23:54

Ulica na Śródmieściu będzie dłuższa. Na prośbę deweloperów

W środę decyzję podjęli podczas sesji radni.

Na zdjęciu: Nowy odcinek ul. Paderewskiego ma ponad 100 metrów

Fot. ED

Ulica Paderewskiego została decyzją radnych wydłużona. Nie zabrakło jednak dyskusji, gdyż niektórzy proponowali innego patrona.

O nadanie nazwy 180-metrowemu odcinkowi będącym przedłużeniem ul. Paderewskiego po północnej stronie ul. Chodkiewicza wnioskowały inwestujące w tym miejscu Moderator Inwestycje i Folwark Deweloper. Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego zarekomendował, aby patronem tego odcinka, na zasadzie przedłużenia ulicy, został Ignacy Paderewski. – Ludzie czekają, żeby tam zamieszkać, więc musimy szybko nadać nazwę – argumentował Janusz Czwojda.

Stefan Pastuszewski zaproponował jednak, aby odcinek nazwać imieniem prof. Jerzego Godziszewskiego, pianisty, który był profesorem bydgoskiej Akademii Muzycznej. W 2007 roku uczelnia przyznała mu pierwszy w swojej historii tytuł doktora honoris causa. Zmarł w marcu 2016 roku. Czwojda odpowiedział, że Godziszewski mógłby zostać patronem jednej z ulic, które wkrótce powstaną w pobliżu. W planach są między innymi dwie ulice prostopadłe do Kamiennej, jedna do Gdańskiej i jedna do Sułkowskiego.

Rozwiązanie zaproponowane przez  radnego PO nie zyskało akceptacji polityków opozycji. Pastuszewski zgodził się jednak na wyjście zaprezentowane przez prezydenta Rafała Bruskiego. – Znałem prof. Godziszewskiego i uważam, że nie w takiej atmosferze powinniśmy nazywać ulicę jego imieniem. Proponuję za to, aby został patronem drogi, która powstanie między Gdańską a Akademią Muzyczną. I wtedy zrobimy to we właściwy sposób. Spytamy o zdanie rodzinę, zaprosimy rektora i władze uczelni – zadeklarował prezydent, na co Pastuszewski zgodził się.

Wątpliwości nadal miała jednak Grażyna Szabelska. Spytała, czy jeśli decyzja nie zostanie podjęta w środę, to czy wywoła to jakieś konsekwencje. Jeśli nie, to chciała zwołania specjalnej sesji poświęconej temu zagadnieniu. Najpierw zaproponowała przyszłą środę, ale gdy okazało się, że to 1 listopada, wnioskowała, aby radni spotkali się w ciągu najbliższego tygodnia. – Możemy przerwać całą sesję i kontynuować ją we wskazanym terminie tak jak ostatnio. Ale nie możemy zwołać w ten sposób sesji nadzwyczajnej dla tego zagadnienia, bo to odbywa się w zupełnie innym trybie – wyjaśnił koordynator zespołu prawnego urzędu miasta, Zbigniew Cichowski.

Propozycja Szabelskiej nie była więc głosowana. Radna jako jedyna była przeciw nadaniu ulicy nazwiska Paderewskiego. Wstrzymali się jeszcze tylko Pastuszewski, Krystian Frelichowski i Jan Gaul. Reszta radnych nacisnęła zielony przycisk.


Powiązane treści