Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ulice zdekomunizowane. Są nowe nazwy [ZDJĘCIA]

Dodano: 13.12.2017 | 13:33

Na zdjęciu: Aleje Planu 6-letniego. Zmiana na Aleje Lecha Kaczyńskiego wzbudzi zapewne wiele kontrowersji...

Fot. Stanisław Gazda

W kolejną rocznicę ustanowienia stanu wojennego, o tej samej godzinie we wszystkich urzędach wojewódzkich w kraju, miały miejsce konferencje prasowe dotyczące zmian nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nakładała na samorządy, a w przypadku niewypełnienia zaleceń ustawy, na IPN oraz wojewodów, obowiązek wykonania zapisu ustawy, czyli dokonania zmiany nazwy ulic.

W województwie kujawsko pomorskim wojewoda będzie musiał podjąć decyzje co do sześćdziesięciu pięciu ulic, a w przypadku Bydgoszczy zmienić będzie musiał trzynaście nazw.

Mikołaj Bogdanowicz, po konsultacjach z ponad czterdziestoosobowym zespołem „Niepodległej”, zawiązanym przy wojewodzie w 2017 roku w związku z przygotowaniami do przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, po analizie wniosków indywidualnych i wpływających od IPN, środowisk kombatanckich, a także ze strony głosów z tzw. przestrzeni publicznej podjął decyzję o zmianie nazw następujących ulic:

Aleja Planu 6-letniego na Aleję Lecha Kaczyńskiego
Rondo I Armii Wojska Polskiego na Rondo  Solidarności RI
Ulica  Armii Ludowej na ul. ppor.  Danuty Siedzikówny „Inki”
Ulica gen. Zygmunta Berlinga na ul. gen Augusta Fieldorfa „Nila”
Ulica Leona Kruczkowskiego na ul.  Zbigniewa Herberta
Ulica Oskara Langego na ul. mjr. Jana Henryka Żychonia
Ulica Stanisław Lehmana na ul. Władysława Stomy
Ulica Przodowników Pracy na ul. Bernarda Śliwińskiego
Ulica Bolesława Rumińskiego na ul. Krzysztofa Gotowskiego
Ulica płk. Iwana Tałdykina na ul.  gen.  Tadeusza Jordana
Ulica Romana Chłodzińskiego na ul. Kazimierza Hoffmana
Ulica Jana Piechockiego na ul. Zbigniewa Raszewskiego
Ulica Teodora Duracza na ul. Tomasza Golloba

Wojewoda przypomniał, iż zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Stwierdza to jednoznacznie art. 5 ust. 2 Ustawy. Zmiana nazwy ulic nie będzie rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Zmiany nie spowodują też konieczności opłat w księgach wieczystych, rejestrach i ewidencjach.

Stosowne zarządzenie podpisane zostało przez wojewodę kujawsko-pomorskiego dzisiaj rano. Po czternastu dniach od opublikowania go w dzienniku urzędowym wejdzie w życie, o ile, jak każda decyzja administracyjna, nie zostanie wcześniej zaskarżona przez samorząd.

Decyzję wojewody skomentował radny PiS Jarosław Wenderlich, który zwrócił uwagę na ulicę Tomasza Golloba. – Uważam, że za życia można nadać tytuł honorowego obywatela miasta, ale nie nazwę ulicy… Oczywiście są wyjątki jak ktoś już jest za życia świętym jak Jan Paweł II – napisał  Wenderlich. – Bardzo się cieszę że patronami bydgoskich ulic będą prezydent Lech Kaczyński i były wiceprzewodniczący bydgoskiej Solidarności Krzysztof Gotowski – dodał później.

O to samo pytali dziennikarze, przypominający, iż politycy wszystkich partii byli zgodni co do tego, że nie należy nadać nazw ulic osobom żyjącym, tymczasem wojewoda tę zasadę złamał. Jak się z tym czuje? Jak w ogóle wybierane były przedstawione dziś nazwy ulic?

Nie jest to niezgodne z prawem i niespotykane w innych miastach – odpowiedział M. Bogdanowicz. – Decyzja została skonsultowana z rodziną Tomasza Golloba i przez nią zaakceptowana – dodał wojewoda, przypominając, że w Toruniu ulica prowadząca do stadionu żużlowego nosi imię żyjącego Pera Jonssona, w Wiśle jest skocznia im Adama Małysza…

Wojewoda wyjaśnił, iż nie miał takich możliwości konsultacyjnych, jakimi dysponował samorząd, więc o pomoc poproszony został zespół ekspertów „Niepodległej” – czterdziestu osób pracujących nad projektami związanymi z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, brano pod uwagę wnioski od środowisk, osób prywatnych, organizacji społecznych, z dyskusji w przestrzeni publicznej.

Padło również pytanie o Aleje Planu 6-letniego, które wolą mieszkańców Kapuścisk miały być ulicą Ku Słońcu…

Próbowałem zdobyć informacje o tych niby-konsultacjach, na których była bardzo niska frekwencja Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że odpowiedzialność za nazewnictwo powinien wziąć samorząd miasta Bydgoszczy, ale po kilku próbach starania zakończyły się niepowodzeniem. Nazwa Ku Słońcu oprócz słońca, do niczego innego ważnego się nie odnosi…(…) Przypomnę, że 14 kwietnia 2010 roku ówczesny prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz zaproponował nadanie budowanemu mostowi nazwy Lecha Kaczyńskiego. Niestety w 2013 roku nowe władze w sposób niezrozumiały dokonały zmiany tej nazwy – my przywracamy sprawiedliwość dziejową dla tamtej niezręcznej sytuacji, dlatego też Aleje Planu 6-letniego będą nosiły nazwę Aleje Lecha Kaczyńskiego.