Bydgoszcz
27C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 28 • L 24
24C
Nd
21C
Pon
18C
Wt
25C
Sr
27C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUMK odpowiada w sprawie Uniwersytetu Medycznego. „Nie ma zgody na rozbiór uczelni”
UMK TORUŃ
15.01.2016 | 12:46

UMK odpowiada w sprawie Uniwersytetu Medycznego. „Nie ma zgody na rozbiór uczelni”

W piątek władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydały oświadczenie w sprawie planów przekształcenia Collegium Medicum w Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Rektorat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Fot. Mateuszgdynia/wikipedia (wolna licencja)

W piątek władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydały oświadczenie w sprawie planów utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Torunianie nie zamierzają zgodzić się na proponowane zmiany

Komunikat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został zamieszczony w piątek na stronie internetowej uczelni. Głos zabrał rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. – „Nie ma i nie będzie zgody Rektora i Władz UMK na rozbiór uczelni” – czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części wiadomości uczelnia przypomina, że to władze Akademii Medycznej wystąpiły z inicjatywą połączenia placówek i jednogłośnie przyjęły stosowną uchwałę. Według danych zaprezentowanych przez torunian, jedenaście lat funkcjonowania Collegium Medicum to systematyczny postęp w zakresie finansowym, infrastrukturalnym i naukowym.

Władze UMK zleciły już przygotowanie opinii dotyczącej prawnych konsekwencji utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jak zapowiedział rektor, „opinię otrzymają osoby publiczne, kompetentne i zaangażowanie w zachowanie jedności uniwersytetu.”

Do oświadczenia zostały dołączone trzy dokumenty: uchwała Senatu Akademii Medycznej w sprawie wyrażenia woli połączenia z UMK, opinia prawna oraz statystyki rozwoju Collegium Medicum.

Przypomnijmy, że kilkanaście dni temu inicjator powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, Zbigniew Pawłowicz, zapewniał, że opinia UMK nie będzie wiążąca. Projekt ustawy wraz z niemal 160 tys. podpisów trafił już do Kancelarii Sejmu RP.


Powiązane treści