Umowa na autobusy elektryczne dla Bydgoszczy podpisana. Kiedy wyjadą na ulice?
Zdjęcia: Szymon Fiałkowski
Autobusy elektryczne już wkrótce pojawią się w Bydgoszczy. We wtorek, 8 lipca podpisana została umowa na dostawę 11 pojazdów dla Miejskich Zakładów Komunikacyjnych od firmy Solaris.
W ramach kontraktu na bydgoskie ulice wyjedzie 7 autobusów przegubowych oraz 4 krótkie. Cała wartość umowy to 56 mln zł netto. 41 mln wynosi zaś dofinansowanie m.in. z KPO.
Dobry moment
Autobusy będą ładowane w zajezdni, a zasilanie ma wystarczyć na cały dzień kursowania po mieście. W ramach umowy zostanie wybudowana także elektrownia fotowoltaiczna wraz z magazynem energii.
– Cieszę się, że Bydgoszczy będzie miała w końcu autobusy elektryczne. Otrzymywaliśmy o to wiele pytań. Myślę, że teraz jest najlepszy czas, ponieważ pozyskaliśmy dofinansowanie, ceny energii się ustabilizowały, a przebiegi pokonywane przez takie autobusy zwiększyły się – mówi wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.
Kiedy autobusy elektryczne w Bydgoszczy?
Jest to też pierwsza inwestycja, w ramach której Miejskie Zakłady Komunikacyjne pozyskały dofinansowanie zewnętrzne. – Ta umowa pozwala nam odnowić tabor i spełniać wymogi w zakresie elektromobilności – wyjaśnia prezes MZK Piotr Bojar. Spółka planuje też wzorem miasta złożyć wniosek o niskooprocentowany kredyt z BGK. Za te pieniądze chciałaby zmodernizować budynki na Toruńskiej oraz Inowrocławskiej, aby podnieść ich efektywność elektryczną.
– Współpracujemy z MZK od wielu lat i wiemy, ze to wymagający klient. Cieszymy się z wygrania przetargu, ponieważ świadczy to, że nasze starania dają efekt, a jakość produktów są na najwyższym poziomie – mówił dyrektor sprzedaży krajowej, Solaris Bus & Coach Andrzej Sienkiewicz. Zamówienie ma zostać sfinalizowane do kwietnia 2026 roku.
Zobacz nowy autobus elektryczny dla Bydgoszczy:
Wyświetl ten post na Instagramie
- Dr med. Paweł Rajewski: Wyróżnienie w Alei Autografów to zaszczyt i motywacja do dalszych działań [WYWIAD] - 18 października 2025
- Konkurs! Do wygrania wejściówki na mecz Zawisza – Elana! - 17 października 2025
- 10 lat z Wami. Z tej okazji organizujemy plebiscyt! - 15 października 2025
















![Tramwajowa "sypialnia" zyskuje nowy wygląd. Składy będą naprawiane szybciej [ZDJĘCIA] 2-10-2025_Bydgoszcz_rozbudowa zajezdni tramwajowej – SF-7](https://metropoliabydgoska.pl/wp-content/uploads/2025/10/2-10-2025_Bydgoszcz_rozbudowa-zajezdni-tramwajowej-SF-7-150x150.jpg)



