Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 18 • L 14
21C
Sr
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUmowa podpisana. Bydgoska do remontu
26.10.2018 | 14:24

Umowa podpisana. Bydgoska do remontu

Na zdjęciu: Konferencja prasowa i podpisanie umowy na przebudowę ulicy Bydgoskiej w Starym Fordonie.

Fot. Stanisław Gazda

Remont ulicy Bydgoskiej to pierwszy duży projekt związany z rewitalizacją Starego Fordonu. Dziś w siedzibie ZDMiKP podpisana została umowa z firmą Strabag, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. W ciągu około 10 miesięcy (do 26 sierpnia 2019 r) zrealizuje inwestycję za kwotę 6,1 mln zł i z 5-letnią gwarancją.

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz poinformował podczas konferencji prasowej, iż podpisana dziś umowa przewiduje przebudowę ulicy Bydgoskiej od ulicy Mącznej do  Rynku wraz z wlotami ulic: Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bóżnicy, Rynek i Piekary. Prace polegały będą na rozbiórce jezdni, ułożeniu masy bitumicznej, z tzw. świadkami kamiennymi dla zachowania historycznego charakteru ulicy, wymianie chodników, skablowaniu linii energetycznych, przebudowie kanalizacji deszczowej i wymianie oświetlenia drogowego na stylowe latarnie.

Na jezdni ułożona zostanie nawierzchnia asfaltowa – takie rozwiązanie ma ograniczyć hałas i drgania w pobliżu wiekowych budynków. Zainstalowane zostaną też wyspowe progi zwalniające. Dodatkowo wyniesione będzie skrzyżowanie z ulicami Mączną i Rakową. Kostka kamienna zostanie zastosowana na parkingach oraz do wyłożenia ścieku przykrawężnikowego. Wszystkie rozwiązania na ul. Bydgoskiej zostały skonsultowane między innymi ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu.

Razem z przebudową ul. Bydgoskiej kilka budynków zostanie podłączonych do kanalizacji deszczowej i sieci gazowej. Powstała też dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia przebudowy, docieplenia i renowacji siedmiu budynków w rejonie ul. Bydgoskiej i Rynku. Te prace budowlane sfinalizowane zostaną również w przyszłym roku.

Rewitalizacja Starego Fordonu to nie tylko przebudowa Bydgoskiej. Kozłowicz przypomniał o czekającej na pozwolenie budowlane (ZRID) przebudowie uliczek: Nad Wisłą, Promenada (która zostanie połączona z wałem nadwiślańskim), Filomatów, Frycza Modrzewskiego (która zostanie skomunikowana z projektowanym nabrzeżem), Rybaki, Zakładowej oraz Kapeluszników wraz z terenami rekreacyjnymi.

Kolejny etap rewitalizacji, realizowany przez Wydział Inwestycji Miasta Bydgoszczy, obejmie umocnienie nabrzeża z wydzielonym miejscem do wodowania jednostek pływających. Umowa z wykonawcą została podpisana we wrześniu – w sierpniu zakładane jest uzyskanie projektu wraz z pozwoleniem na budowę. Zmian doczeka się także Rynek w Starym Fordonie. Obecnie prowadzone są konsultacje przedstawionych propozycji. Zakończenie robót budowlanych związanych z rewitalizacją Rynku planowane jest na czerwiec 2020 roku.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Strabagu – wykonawcy przebudowy ulicy Bydgoskiej – przybliżyli harmonogram prac. Rozpoczną się one w okresie wiosennym, by zimą nie utrudniać życia mieszkańcom Starego Fordonu. Poprzedzone zostaną przeglądem sieci i uzgodnieniem tymczasowej organizacji ruchu na czas przebudowy. Objazd będzie możliwy m.in. dzięki realizowanej obecnie tzw. nakładce na ul. Kasztelańskiej, która pozwoli na dojazd do ul. Wyzwolenia z ominięciem ul. Bydgoskiej.


Powiązane treści