Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Umowa podpisana. Bydgoska firma zaprojektuje przebudowę ronda Jagiellonów

Dodano: 11.11.2024 | 11:45

Na zdjęciu: Na odnowionym rondzie Jagiellonów powstaną m.in. pasy rowerowe.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zgodnie z przewidywaniami bydgoska firma BAK wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji przebudowy ronda Jagiellonów. Prace projektowe mają zakończyć się na początku 2027 roku.

Rondo Jagiellonów w obecnej formule istnieje od 50 lat. Obecnie nie spełnia ono oczekiwań zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i opiekunów z dziećmi czy osób starszych. Zgodnie z obietnicami prezydenta Rafała Bruskiego z kampanii przed wyborami w 2018 roku, drogowcy postanowili zacząć przygotowania do przebudowy ważnego węzła komunikacyjnego w sercu miasta. Zmiany nastąpią już w obecnej, a zarazem ostatniej kadencji urzędującego od 14 lat prezydenta.

Po konsultacjach społecznych nad koncepcją, w lipcu ZDMiKP ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej prac na rondzie. Jeśli chodzi o ruch pieszy, nie zajdą w nim większe zmiany i nadal będzie się odbywał przez przejście podziemne – bydgoscy społecznicy w konsultacjach proponowali m.in. utworzenie przejścia przez Jagiellońską na wysokości UKW czy przez 3 Maja, lecz pomysły nie zyskały akceptacji zarządu dróg i władz miejskich; dodatkowo powstaną dwa nowe wyjścia na przystanki tramwajowe po wschodniej stronie skrzyżowania.

Sukcesem uczestników konsultacji jest przekonanie drogowców i władz do realizacji łagodnych pochylni, które umożliwią zejście do podziemi bez konieczności schodzenia po schodach. Powstaną one w dwóch miejscach: od strony hotelu Focus oraz Banku Pocztowego. Wszystkie wyjścia z przejścia będą wyposażone w windy.

Koncepcja zakłada całkowitą zmianę układu przejścia podziemnego – dotychczasowe boksy zostaną zlikwidowane, a nowe powstaną wyłącznie po stronie ulicy Bernardyńskiej; od strony 3 Maja powstanie jeden (zamiast dotychczasowych dwóch) ciąg pieszy łączący wszystkie kierunki podróży pieszych. W ramach zadania zaplanowano też m.in. poszerzenie buspasów na Bernardyńskiej i wyznaczenie pasów rowerowych w ciągu Jagiellońskiej po obu stronach. Ruch na skrzyżowaniu nadal będzie odbywał się według zasad ogólnych, czyli bez sygnalizacji świetlnej.

Przebudowa ronda Jagiellonów. Wykonawcą projektu jest bydgoska firma

Oferty w przetargu na prace projektowe poznaliśmy w sierpniu. Najtańszą propozycję cenową złożyła bydgoska firma BAK (2,4 miliona złotych). Warto dodać, że to właśnie ta pracownia stworzyła koncepcje przebudowy, co jest jej sporym atutem. Na początku listopada drogowcy podali, że to właśnie firma z Bydgoszczy zostanie wykonawcą dokumentacji i podpisali z nią umowę.

Na przygotowanie zamówienia podstawowego wykonawca ma dwadzieścia sześć miesięcy, tj. do 5 stycznia 2027 roku – informuje ZDMiKP. 20 miesięcy ma zostać przeznaczone na prace nad dokumentacją, a przez kolejne pół roku wykonawca ma udzielać wyjaśnień dotyczących przyjętych rozwiązań projektowych. Drogowcy zakładają bowiem, że po niespełna dwóch latach uruchomią procedurę przetargową na prace budowlane.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: 50. urodziny ronda Jagiellonów. Jak wyglądała jego budowa?

Na prace projektowe i budowlane planujemy wykorzystać między innymi Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) – podkreślają przedstawiciele zarządu dróg licząc, że na inwestycję uzyskają ok. 40 milionów złotych z UE. Szacowany koszt prac na rondzie to 50 milionów złotych.