Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUmowy na trzy odcinki trasy S5 zerwane! Co dalej z budową drogi?
11.06.2019 | 18:14

Umowy na trzy odcinki trasy S5 zerwane! Co dalej z budową drogi?

Na zdjęciu: Fragment budowanej drogi na odcinku Białe Błota-Szubin.

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowy na budowę odcinków drogi S5 z Impresą Pizzarotii. Za kilka tygodni mają zostać ogłoszone przetargi, które wyłonią nowych wykonawców.

– „Po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy, firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na odcinkach S5 w województwie kujawsko-pomorskim GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umów z wykonawcą tych inwestycji. Zapisy kontraktowe muszą być wypełnianie” – czytamy w oświadczeniu GDDKiA. Włoska firma realizowała prace na odcinkach Nowe Marzy – Dworzysko, Dworzysko – Aleksandrowo i Białe Błota – Szubin.

Jak wyjaśnia GDDKiA, wykonawca nie wywiązywał się z wręczanych wezwań i działał niezgodnie z zawartymi umowami, notując opóźnienie w harmonogramie i nie regulując płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Drogowcy określają stan zaawansowania prac jako „niedopuszczalnie niski”. Na odcinku Nowe Marzy – Dworzysko zaawansowanie rzeczowe wynosi 23,16%, zaś finansowe – 39,1%. Zgodnie z podpisanymi aneksami zakończenie prac miało nastąpić w grudniu 2019. W przypadku odcinka Dworzysko-Aleksandrowo są to odpowiednio – 29,87%, 39,56% i listopad 2019, a na trasie między Białymi Błotami z Szubinem – 39%, 50,38% i lipiec 2019.

– „Obecnie naliczane są kary umowne z tytułu m.in. braku zapłaty lub nieterminowej płatności wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom w łącznej wysokości ponad 14,2 mln zł” – informuje GDDKiA. Ponadto, GDDKiA ma prawo do naliczenia kar umownych w wysokości 15% wartości zaakceptowanej kwoty kontraktowej dla każdego z trzech odcinków, czyli łącznie ponad 156,6 mln zł.

Ostatnią inwentaryzację postępu robót przeprowadzono na dzień 15 marca 2019 roku. Teraz będzie ona aktualizowana, a prace zostaną zabezpieczone. – „Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na ww. odcinkach drogi ekspresowej S5. W związku z tym niezwłocznie rozpoczniemy procedurę wyboru wykonawców, tak aby jak najszybciej dokończyć inwestycje i udostępnić przedmiotowe odcinki kierowcom. Jeszcze na przełomie lipca i sierpnia planujemy ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców, którzy dokończą budowę odcinków drogi ekspresowej S5” – wyjaśniają drogowcy.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści