Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDwie umowy na S10 podpisane. Kiedy pojedziemy nową trasą Bydgoszcz – Toruń?
droga krajowa 10 Bydgoszcz
06.05.2022 | 20:51

Dwie umowy na S10 podpisane. Kiedy pojedziemy nową trasą Bydgoszcz – Toruń?

Na zdjęciu: Przebudowa trasy Bydgoszcz - Toruń to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W piątek, 6 maja podpisane zostały umowy na projekt i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej s10 Bydgoszcz – Toruń. Ich łączna wartość to ponad 800 mln zł.

Rozpoczynamy realizację bardzo ważnej inwestycji, tak długo oczekiwanej przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki niej obie stolice tego województwa, czyli Bydgoszcz i Toruń, zostaną połączone nową, bezpieczną trasą w standardzie drogi ekspresowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W sprawie terminu oddania drogi do użytki wypowiedział się się Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Wierzę w to, że przy dobrej współpracy z wykonawcami najpóźniej w II kwartale 2026 roku droga ekspresowa S10 będzie już cieszyć kierowców – zapowiedział Żuchowski.

Odcinek S10 Bydgoszcz Południe – Emilianowo

Odcinek o długości 9 kilometrów wybuduje za kwotę ponad 410 mln zł Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Realizacja inwestycji, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zakończy się w ciągu 45 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych).

W ramach prac zostanie przebudowany węzeł Bydgoszcz Południe oraz powstanie nowy węzeł Bydgoszcz Emilianowo, który ma odpowiadać za dojazd do terenów przemysłowych i do planowanego terminalu intermodalnego w Emilianowie. W planach jest też budowa dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych.

Drugą częścią zadania jest rozbudowa drogi krajowej nr 25 w okolicach Brzozy, która na ponad 5 kilometrach zostanie poprowadzona nowym śladem.

Odcinek S10 Solec Kujawski – Toruń Zachód

Odcinek o długości 21,2 km wybuduje za kwotę ponad 425 mln zł konsorcjum firm Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner). Planowany termin ukończenia inwestycji wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie to 41 miesięcy od podpisania umowy – z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych.

Jest to najdłuższy z czterech odcinków S10 planowanych na trasie Bydgoszcz – Toruń. Zakończy się na południowej obwodnicy Torunia, około kilometr przed istniejącym już węzłem Toruń Zachód.

W ramach prac powstanie między innymi węzeł Solec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Planowane jest powstanie łącznie 12 obiektów inżynierskich, w tym przejścia dla zwierząt dużych, obejmującego trasę S10 oraz sąsiednią linię kolejową.

Kiedy umowy na pozostałe dwa odcinki S10 Bydgoszcz – Toruń?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że wkrótce podpisze umowę na projekt i umowę dla 12-kilometrowego odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe. W przypadku odcinka Emilianowo – Solec Kujawski drogowcy oczekują na pisemny wyrok Krajowej Izby Odwoławczej. Przypomnijmy, że 25 marca wskazana została najkorzystniejsza oferta, ale pozostali wykonawcy skorzystali z możliwości odwołania. 26 kwietnia odbyła się rozprawa.

Dwie umowy na S10 podpisane. Kiedy pojedziemy nową trasą Bydgoszcz - Toruń?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments