Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUnijne miliony dla Młynów Rothera. Na co zostaną przeznaczone?
02.11.2017 | 14:29

Unijne miliony dla Młynów Rothera. Na co zostaną przeznaczone?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przyznało wsparcie dla obiektów kultury.

Na zdjęciu: Zagospodarowanie Młynów Rothera ma zwieńczyć rewitalizację Wyspy Młyńskiej.

Fot. Justyna Wróblewska

Ponad piętnaście milionów złotych dofinansowania trafi do Bydgoszczy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rewitalizację Młynów Rothera – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Bydgoski projekt nazwany roboczo „Park Kultury” został zakwalifikowany do dofinansowania jako jeden z 39 projektów zgłoszonych do POIŚ. Zagospodarowanie zabytkowych obiektów ma tylko w pierwszym etapie kosztować 21,7 mln zł, z czego nieco ponad 15 mln to unijne wsparcie. Łączny koszt wszystkich projektów sięga aż 785 mln, z czego ponad pół miliarda złotych to dofinansowanie z UE.

Miasto planuje w Młynach Rothera uruchomić projekt pod nazwą „Ogrody Wody”. W założeniu jest to interaktywna wystawa powiązana z prezentacją Bydgoszczy jako miasta związanego z wodą. Ale nie tylko, bowiem podczas prezentacji koncepcji zapewniano, że wśród atrakcji znajdą się między innymi: symulator łodzi podwodnej, cyberryba czy rakiety wodne. – Chcemy w praktyce pokazać im wiele zjawisk chociażby z dziedziny fizyki czy biologii, które znają jedynie z podręczników – przekonywał wówczas Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, miejskiej spółki odpowiedzialnej za projekt.

Wiadomo, że „Ogrody Wody” nie będą jedynym elementem, który w zamyśle ratusza ma wypełnić ogromną przestrzeń młynów. Drugim elementem ma być Muzeum Mózgu, za którym stoi wybitny neurochirurg prof. Marek Harat. Szczegóły tej koncepcji nie są na razie znane, trwają prace nad jej uszczegóławianiem.

 


Młyny Rothera w remoncie. Zobaczcie, jak wyglądają w środku! [ZDJĘCIA]

 

 

Miasto przejęło Młyny Rothera na mocy decyzji radnych pod koniec 2013 roku. Od tamtej pory obiekt poddawany jest gruntownemu remontowi, który pochłonął już co najmniej kilkanaście milionów złotych.


Powiązane treści