Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Darmowa poradnia stomatologiczna niebawem w Bydgoszczy. Studenci wracają na Przemysłową

Dodano: 20.02.2024 | 12:32

Na zdjęciu: Tu będzie mieściła się siedziba Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Collegium Medicum.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Studenci wrócą na ulicę Przemysłową 34. Dawna siedziba Bydgoskiego Kombinatu Budowlanego „Wschód”, a następnie wydziałów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zostanie przejęta przez Collegium Medicum UMK. Uczelnia zamierza przeznaczyć ponad 50-letni obiekt na potrzeby nowego wydziału lekarsko-dentystycznego. Poza pracowniami dydaktycznymi, na Przemysłowej znajdzie się też darmowa całodobowa poradnia dentystyczna. 

MetropoliaBydgoska.PL jako pierwsza poinformowała o tym, że Collegium Medicum zamierza ulokować planowany wydział lekarsko-dentystyczny w Bydgoszczy [CZYTAJ WIĘCEJ]. Przypomnijmy, że już dekadę wcześniej toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika planował uruchomić stomatologię, lecz ostatecznie uczelnia zrezygnowała z tej inicjatywy. Wówczas miasto Bydgoszcz przekazało UMK budynek dawnej dyrekcji kolei przy ulicy Dworcowej, lecz w 2018 roku wrócił on do poprzedniego właściciela.

Nie był on przystosowany do utworzenia wydziału. To obiekt zabytkowy z drewnianymi stropami; krótko mówiąc jego stan techniczny nie pozwalał na wyposażenie w nowoczesny sprzęt stomatologiczny. To była główna przyczyna, dodatkowo problemem była niejasna sytuacja prawna – prof. dr hab. med. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK. Przypomnijmy, że ostatecznie miasto sprzedało swoją część budynku (w jej skład nie wchodzi przychodnia) Grupie Konkret.

Teraz ratusz znów pomaga Collegium Medicum, przekazując mu budynek. Tym razem nie znajduje się on sercu miasta, a przy ulicy Przemysłowej 34. Wybudowany w 1970 roku dwukondygnacyjny obiekt początkowo służył jako siedziba Bydgoskiego Kombinatu Budowlanego „Wschód” i Miastoprojektu Bydgoszcz – to w nim projektowano osiedla Nowego Fordonu, budowane przez kombinat. W latach 90. trafił on w ręce ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i zagościli w nim studenci takich kierunków jak historia, administracja czy bezpieczeństwo narodowe. W 2014 roku uczelnia – już jako Uniwersytet Kazimierza Wielkiego – opuściła gmach, przenosząc się do dawnej szkoły przy ulicy Poniatowskiego.

W ostatnich latach UKW próbował sprzedać obiekt w przemysłowej części miasta, lecz nikt nie był nim zainteresowany. Ostatecznie trafił on – w drodze zamiany – do miasta. Uczelnia uzyskała obiekt przy Bośniackiej 3 (będzie mieścić się tam szkoła NATO), a oddała miastu Przemysłową 34.

 

Lepiej jest nie chorować, ale chorować to koniecznie w Bydgoszczy. Dlaczego? Bo jest tu wspaniała kadra i instytucje dbające o nasze zdrowie. W Bydgoszczy brakowało jednak stomatologii – o niej marzyliśmy, o niej mówiliśmy – zaczął prezydent Rafał Bruski. Przypomniał też o nieudanej próbie uruchomienia kierunku lekarsko-dentystycznego. Teraz jednak CM UMK zamierza podjąć udane starania na rzecz kształcenia przyszłych dentystów. Odpowiadając na prośbę uczelni, prezydent Bruski zdecydował się przekazać w formie darowizny obiekt należący niegdyś do UKW.

Na najbliższą sesję skieruję uchwałę dotyczącą przekazania budynku – podkreślił Bruski. Zebranie radnych miasta odbędzie się 28 lutego, zatem już niebawem obiekt trafi w ręce Collegium Medicum. – Kierunek lekarsko-dentystyczny będzie dopełnieniem naszej oferty. Będziemy 11 uczelnią w Polsce, która kształci przyszłych stomatologów – podkreśliła Kędziora-Kornatowska.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Collegium Medicum przy Przemysłowej 34. Co w nim będzie?

Obiekt leżący przy linii kolejowej do Torunia od kilku lat stoi pusty. Oczywistym jest, że wymaga on całkowitej przebudowy, by studenci mogli w nim mieć zajęcia praktyczne. W Centrum zaplanowano ulokowanie bowiem siedmiu jednostek klinicznych:

  • Klinika Stomatologii Dziecięcej,
  • Klinika Peridontologii,
  • Klinika Ortodoncji,
  • Klinika Chirurgii Stomatologicznej,
  • Klinika Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
  • Klinika Protetyki Stomatologicznej,
  • Klinika Radiologii Stomatologicznej.

Dla bydgoszczan najważniejszym elementem nowego wcielenia Przemysłowej 34 będzie darmowa i całodobowa poradnia dentystyczna dla dzieci i dorosłych. Jej kadrę będą stanowić studenci oraz doświadczeni dentyści-wykładowcy. Jest to odpowiedź na brak takiej opieki na terenie miasta – bydgoszczanie z bolącym zębem muszą obecnie udać się albo do prywatnych klinik czy gabinetów dentystycznych, albo w nocy i w weekendy do Dobrcza.

Podjęliśmy wyzwanie, które musimy zrealizować – podkreślił prof. dr hab. Paweł Burduk, pełnomocnik rektora UMK ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego. Każda z siedmiu wymienionych jednostek dysponować będzie nowoczesnymi salami klinicznymi wyposażonymi w niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności dydaktyczno-leczniczej oraz własnym zapleczem sal wykładowych i seminaryjnych, co pozwoli właściwie zaplanować proces dydaktyczny.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk zaznaczył, że uczelnia ma już gotowy program studiów. – Jesteśmy w trakcie pozyskiwania kadr stricte stomatologicznych, po to by zapewnić możliwość dydaktyki w całym cyklu kształcenia. W pierwszej turze jesteśmy w stanie przyjąć 48 studentów – powiedział dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum. Dodał też, że „cokolwiek robi CM, to wspiera to bydgoską medycynę”.

Stomatologia w Bydgoszczy. Kiedy rozpocznie się kształcenie?

Oddalona od centrum miasta lokalizacja siedziby stomatologii rodzi pytania o to, czy CM – będące już teraz uczelnią rozproszoną po wielu osiedlach – nie mogło wybrać innego budynku. Według prorektor Przemysłowa 34 spełnia oczekiwania, a studenci nie będą musieli przemieszczać się po całej Bydgoszczy. Dodajmy, że w poprzedniej dekadzie ówczesny rektor UMK i kandydat na ponowne objęcie tej funkcji – prof. Andrzej Tretyn proponował ulokowanie kształcenia przyszłych dentystów w rozbudowywanej części szpitala Biziela. Czy wobec przekazania przez miasto obiektu ten plan jest wciąż aktualny?

Jako szpital kliniczny realizujemy również funkcję naukowo-badawcze i dydaktyczne. Na jego terenie będziemy chcieli realizować – na terenie rozbudowywanej obecnie części szpitala – zajęcia z chirurgii szczękowej oraz zaawansowanej chirurgii stomatologicznej – odpowiedziała dr n. med. Agnieszka Rogalska, dyrektor szpitala. – Przemieszczanie się jest wpisane w życiorys studentów medycyny – dodał prezydent Bruski.

Prof. Włodarczyk podkreślił, że CM jest w stanie zapewnić dodatkową komunikację dla studentów. – Większość zajęć będzie i tak prowadzona w trybie ciągłym w tym budynku – dodał. Przedstawiciele Collegium zgodnie podkreślają, że rekrutacja na nowy kierunek rozpocznie się już za kilka miesięcy, by został on uruchomiony od października 2024 roku. Remont Przemysłowej 34 potrwa jednak kilkanaście miesięcy, zatem przez pierwsze dwa lata zajęcia będą odbywać się w istniejących budynkach uczelni.

Zakładamy, że budynek przy Przemysłowej 34 zostanie zaadaptowany w ciągu dwóch, maksymalnie trzech lat. Wtedy też uruchomimy w nim kształcenie, jak i poradnie stomatologiczną – zapowiedział prof. Paweł Burduk.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

To pomyślcie o dodatkowych kursach linii 64, bo już teraz ludzie dojeżdżający na przemysłową, jadą jak szproty w puszkach.

Marzena
Marzena
4 miesięcy temu

Ciągle tylko UMK, a może by tak pomyśleć o własnym collegium medycznym z rodzimym zapleczem uczelnianym? Przychodnia stomatologiczna całodobowa na ul. Przemysłowej? Z bydgoską komunikacją w tle to całkowita porażka!????????