Uratowana przed rozbiórką kamienica przy Gdańskiej idzie na sprzedaż
Dodano: 08.11.2024 | 14:11Na zdjęciu: Niszczejąca od lat kamienica Gdańska 100 zostanie wystawiona przez miasto na sprzedaż.
Fot. Szymon Fiałkowski
Urząd Miasta Bydgoszczy planuje sprzedaż zabytkowej kamienicy na rogu Gdańskiej i Chodkiewicza. Budynek Gdańska 100 został uratowany przez bydgoskich społeczników przed zburzeniem w ramach rozbudowy linii tramwajowej z Bielaw w stronę Rycerskiej. Czy obiekt będzie odnowiony, czy sprzedaż wywoła strach co do jego przyszłości?
Przedwojenny (rok budowy 1935) obiekt przy Gdańskiej 100, według projektu Pawła Wawrzona, wraz z znajdującą się po przeciwnej stronie skrzyżowania kamienicą Gdańska 98/Chodkiewicza 2 miał zostać wyburzony przy okazji planowanej budowy linii tramwajowej prowadzącej do pętli Rycerska ulicami Chocimską i Nowoświecką. Koncepcja inwestycji zakładała, że budowa rozjazdów umożliwiających przejazd z ulicy Chodkiewicza w Gdańską (w stronę pętli Las Gdański) wymaga wyburzenia budynków. Scenariusz zakładający rozbiórkę spotkał się ze sporym sprzeciwem wielu bydgoskich społeczników, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach.
W lutym 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której zaproponowano alternatywy wobec niszczenia dziedzictwa dwudziestolecia międzywojennego. – Jako mieszkańcy i członkowie stowarzyszeń sprzeciwiamy się wyburzeniu dwóch kamienic przy Gdańskiej i Chodkiewicza. Są to budynki modernistyczne, stanowiące historię tego miasta. Uważamy, że projekty nowych tras tramwajowych nie powinny uwzględniać wyburzeń elementów dziedzictwa Bydgoszczy – podkreślał Paweł Górny z Bydgoskiego Ruchu Miejskiego (wtedy stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych). Wtórowała mu dr Agnieszka Wysocka, historyczka sztuki z KPCK w Bydgoszczy i wykładowczyni UKW.
<
– Musimy chronić elementy z tego krótkiego okresu w dziejach Polski. Historia jest dla nas ważna, a za tymi budynkami stoją ludzie: architekci, mieszkańcy, inwestorzy – mówiła. Zdaniem prof. Dariusza Markowskiego, przewodniczącego rady ds. estetyki rozbiórka naruszyłaby ład przestrzenny tej części Bydgoszczy, ale jak dodał są rozwiązania, które mogą uchronić skrzyżowanie przed wyburzeniami. – Trzeba dojść do kompromisu, by nie niszczyć tej tkanki, która jest wartością sama w sobie – wyjaśniał profesor. Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk dodał natomiast, że akcja społeczników pokazuje, jak wielu bydgoszczan chce bronić zabytkowych kamienic.
Lokalni działacze społeczni przedstawili swoje propozycje przebudowy układu torowego na skrzyżowaniu Gdańskiej i Chodkiewicza, które umożliwiłyby poprowadzenie rozjazdów w stronę Lasu Gdańskiego. Koncepcje zostały przygotowane przez inż. arch. Pawła Mrozka, członka Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej – trójmiejskiej organizacji społecznej.
CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE Z 2021 ROKU: Społeczny bunt wobec planów wyburzeń na Gdańskiej. Zaprezentowano alternatywne rozwiązania
Sprzeciw wobec destrukcji historycznej tkanki okazał się skuteczny. Jesienią 2021 roku wicedyrektor ZDMiKP ds. inwestycji Maciej Gust poinformował radnych, że drogowcy po analizie wniosków z zimowych konsultacji wycofali się z pomysłu wyburzeń. – Złożono 307 wniosków w tej sprawie – podał Gust. Jak dodał, zrezygnowano z pomysłu stworzenia skrętu z ulicy Chodkiewicza w kierunku Lasu Gdańskiego. Ostatecznie po przeprowadzeniu analizy wielokryterialnej, podjęto decyzję o wyborze trasy w ciągu ulicy Chocimskiej, ponieważ w tym wariancie przebiegu wspomniana relacja nie jest niezbędna. – To rozwiązanie pozwoli na uchronienie obu kamienic – powiedział przedstawiciel zarządu dróg.
Uratowanie kamienicy przed rozbiórką nie sprawiło jednak, że jej właściciel – miasto Bydgoszcz – zdecydował się na jej wyremontowanie. Tradycyjnie zdecydowano się za to na wyprzedaż zasobu komunalnego. Niestety ten sam los czeka Gdańską 100.
Gdańska 100 na sprzedaż. Znamy cenę
Dziś (8 listopada) ratusz poinformował o planowanym przetargu na zbycie kamienicy Gdańska 100. W budynku mieszkalnym znajduje się sześć lokali mieszkalnych i jeden użytkowy (zakład fryzjerski zajmowany na podstawie umowy najmu). – Miejski Konserwator Zabytków nie wnosi uwag do zbycia przedmiotowej nieruchomości – czytamy w ogłoszeniu.
Cena wywoławcza nieruchomości została określona na kwotę 2,4 miliona złotych. Czy w planowanym na najbliższe miesiące przetargu znajdzie kupca? Ostatnią kamienicą, której sprzedaż wzbudziła sporo emocji, był wyremontowany kilka lat temu obiekt przy Jagiellońskiej 60. Nie znalazł on jednak nowego nabywcy.
Kto mógłby być zainteresowany budynkiem przy śródmiejskim skrzyżowaniu? Tuż obok Gdańskiej 100 powstaje kompleks budynków mieszkalnych Industria, realizowany przez dewelopera Grupa Moderator. Spółka jest właścicielem gruntów w tym kwartale zabudowy (część od ulicy Gdańskiej sprzedała spółce InventionMed, która zrealizowała na nich biurowiec), a w jej posiadaniu jest też wiele bydgoskich kamienic. Wiadomo jednak, że społecznicy walczący o jej zachowanie będą uważnie przypatrywać się przetargowi i naciskać na to, by nowy właściciel odnowił niemal stuletni obiekt, a nie doprowadził do jego rozbiórki.