Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Urzędnicy i służby zajmą się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Prezydent powołał nowy zespół

Dodano: 07.08.2018 | 16:09

Na zdjęciu: Rondo Fordońskie to miejsce częstych kolizji i wypadków. Kierowcy blokują też przejazd tramwajów.

Fot. Stanisław Gazda

Na bydgoskich ulicach dochodzi do wielu wypadków. Mieszkańcy od dawna apelują do władz o działania, które zapobiegną kolejnym zdarzeniom. Jednym z kroków w tym celu ma być powołanie zespołu na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Specjalne gremium, które zajmie się tematyką bezpieczeństwa, zostało powołane przez prezydenta Rafała Bruskiego pod koniec lipca. Na czele zespołu stanął zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, odpowiedzialny za sprawy drogowe. W jego skład wchodzą przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (Marek Stanek, Katarzyna Bałażyk i Bartosz Banaś), Mieczysław Wojtaś z Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Marcin Włosiński z Komendy Miejskiej Policji i Włodzimierz Draheim ze Straży Miejskiej. W stałym gronie jego członków nie ma jednak przedstawicieli strony społecznej (np. Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego czy Społecznego Rzecznika Pieszych), lecz jak czytamy w zarządzeniu „Na spotkania Zespołu, zależnie od potrzeb i tematów omawianych spraw, przez przewodniczącego Zespołu mogą być zapraszani eksperci, konsultanci, przedstawiciele mieszkańców”. W obradach mogą też uczestniczyć autorzy omawianych koncepcji czy dokumentów.

Zarządzenie prezydenta określa zadania, jakimi zajmuje się nowy zespół. Przede wszystkim będzie to analiza rozwiązań i podejmowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – włącznie z podziałem środków budżetowych na inwestycje w tym zakresie i kontrolą ich wydatkowania. Podczas swoich prac zespół ma współpracować z lokalną społecznością, a także propagować i inspirować działania na rzecz zmniejszenia liczby niebezpiecznych zdarzeń. Ostateczne stanowisko zespołu, wypracowane na drodze dyskusji podczas obrad, będzie przedkładane prezydentowi miasta.

Pierwsze spotkanie zespołu do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Miasta Bydgoszczy odbędzie się we wrześniu. Jak zapewnia biuro prasowe urzędu miasta protokoły z posiedzeń zespołu będą publikowane na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, podobnie jak w przypadku Zespołu ds. Polityki Rowerowej.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Stary Rynek bez aut. Konkretna propozycja Społecznego Rzecznika Pieszych


Mieszkańcy Bydgoszczy od dłuższego czasu domagają się zwiększenia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa. Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych apelowało do radnych o przyjęcie rozwiązań w ramach „wizji zero”. Strategia, z powodzeniem stosowana w miastach Europy Zachodniej i USA, zakłada stworzenie katalogu dobrych praktyk, umożliwiających realizację bezpiecznej infrastruktury oraz prowadzenie kampanii informacyjnej, pokazujących pozytywne strony proponowanych rozwiązań inwestycyjnych. Zdaniem stowarzyszenia, działania w ramach „wizji zero” powinny być wpisane w Strategię Rozwoju Bydgoszczy oraz wyrażone w apelu radnych miejski. Docelowo, wskutek realizacji wizji, w 2030 roku w mieście liczba osób zabitych bądź ciężko rannych w wypadkach na terenie miasta powinna spaść do zera.


CZYTAJ WIĘCEJ: Społeczny Rzecznik Pieszych apeluje o „wizję zero”


Przykładem na to, że wizja braku śmiertelnych wypadków może działać w praktyce także w polskich realiach, jest Jaworzno. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych i poprawie jakości transportu publicznego, przez kilkanaście miesięcy nie doszło tam do żadnego wypadku. Kiedy takie zdarzenie miało miejsce, po ośmiu miesiącach od wypadku zainicjowano kompleksową przebudowę ulicy. W jej ramach zastosowane będą wyniesione skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, a jezdnia zostanie odpowiednio zwężona. Radni Jaworzna znaleźli pieniądze na ten cel (10 milionów złotych) już w trakcie roku budżetowego. O szczegółach wprowadzania zmian w Jaworznie możecie przeczytać w specjalnym wywiadzie z zastępcą dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów Tomaszem Toszą, którego udzielił MetropoliaBydgoska.PL w maju.


Tomasz Tosza: Przychylanie nieba kierowcom powoduje, że na drogach pojawiają się trupy [WYWIAD]


Na razie bydgoscy działacze społeczni mogą pochwalić się sukcesem w postaci realizacji projektu doświetlenia przejść dla pieszych. To dzięki ich naciskom, po serii groźnych wypadków na kilku bydgoskich „zebrach” urzędnicy dokonali audytu miejsc, gdzie piesi przekraczają jezdnie. Jego efektem było ogłoszenie przetargu na doświetlenie 13 przejść. Zwycięzca postępowania, firma Elperia, do jesieni postawi nowe lampy m. in. na przejściu przez Jagiellońską przy Pałacu Młodzieży czy Nakielska/Wrocławska. Docelowo doświetlenie pojawi się łącznie w 75 punktach na terenie całej Bydgoszczy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jesienią przejścia będą doświetlone [LISTA MIEJSC]

Błażej Bembnista