Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ustawa schronowa. Co z obiektem w Tryszczynie?

Dodano: 04.03.2025 | 08:37

Na zdjęciu: Otoczenie schronu w Tryszczynie jest w coraz gorszym stanie

Fot. IN

Wraz z początkiem roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. W przestrzeni publicznej powszechnie nazywana jest ustawą schronową. Wymusza ona na lokalnych władzach podjęcie szeregu działań w zakresie ochrony ludności. Jednym z charakterystycznych obiektów w naszym regionie jest schron przeciwatomowy w Tryszczynie. Zapytaliśmy zatem burmistrza Koronowa o ewentualne plany związane z budynkiem.

Podjęcie prac nad ustawą to efekt obecnej sytuacji geopolitycznej. Autorzy podkreślają jednak, że nie chodzi tu tylko o zagrożenie militarne, ale także zagrożenie terrorystyczne lub klęski żywiołowe. Ustawa nakłada obowiązki na organy administracji publicznej, ale także na sektor prywatny.

Podział obiektów

Warto nadmienić, że dokonano podziału obiektów. I tak według ustawy schron to obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne. Ukrycie to natomiast obiekt budowlany albo część obiektu budowlanego, o konstrukcji niehermetycznej. Miejsce doraźnego schronienia określono jako obiekty budowlane przystosowane do tymczasowego ukrycia ludzi.

Ustawa weszła w życie wraz z początkiem stycznia tego roku. Jednak trzeba zauważyć, że część przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Zadania dla organów administracyjnych

Do zadań wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, wojewody, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, marszałka województwa, czy ministra kierujący działem administracji rządowej będzie należało m.in. czuwanie nad obiektami zbiorowej ochrony. W myśl ustawy mają oni za zadanie między innymi zaplanować liczbę obiektów zbiorowej ochrony na danym obszarze, kierując się liczbą ludności przebywającą na określonym terenie.

Gmina Koronowo gotowa

W gminie Koronowo wdrażanie ustawy jest w toku. – Wyznaczony został pracownik, który koordynuje realizację zadań gminy wynikające z ww. ustawy – przekazał nam burmistrz Patryk Mikołajewski. – Aktualnie oczekujemy na wydanie przez właściwe organy administracji rządowej aktów wykonawczych w postaci rozporządzeń – dodaje samorządowiec.

Ćwiczenia dla ludności

Ustawa przewiduje też organizację szkoleń/ćwiczeń dla organów administracji publicznej przygotowujących do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Jak poinformował nas burmistrz Mikołajewski tego typu szkolenia dla członków administracji publicznej (np. burmistrzów) organizuje wojewoda. A co ze szkoleniami/ćwiczeniami dla ludności z terenu gminy Koronowo przygotowujących do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia? – Szkolenia planujemy rozpocząć niezwłocznie po dokonaniu przez Akademię Pożarniczą weryfikacji i uzyskaniu przez zainteresowane podmioty uprawnień do prowadzenia szkoleń w tym zakresie – odpowiada burmistrz.

Gmina czeka na rozporządzenie

Według ustawy nad obiektami zbiorowej ochrony czuwać mają między innymi wójtowie (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda, minister właściwy do spraw wewnętrznych, marszałek województwa lub minister kierujący działem administracji rządowej. To do ich zadań należy chociażby zaplanowanie liczby obiektów zbiorowej ochrony na danym obszarze. Ile zatem obecnie na terenie gminy Koronowo znajduje się obiektów zbiorowej ochrony? Jaką posiadają pojemność? Czy funkcję taką spełnia schron w Tryszczynie przy ul. Bocznej? Burmistrz miasta i gminy Koronowo Patryk Mikołajewski przyznaje, że jest to w tym momencie problematyczne do określenia. – Na obecną chwilę udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe, ponieważ do dnia dzisiejszego nie zostało wydane rozporządzenie, które zgodnie z art. 115 ww. ustawy określi szczegółowe warunki, jakie będą musiały spełnić obiekty zbiorowej ochrony – zaznacza Mikołajewski. – Niezwłocznie po wejście w życie ww. rozporządzenia przystąpimy wspólnie z Państwową Strażą Pożarną oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego do sprawdzania wytypowanych obiektów budowlanych pod kątem spełnienia wymogów niezbędnych dla uznania ich za obiekty zbiorowej ochrony – dodaje.

Co z funduszami?

Osobną kwestią pozostają fundusze na zadania własne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. W budżecie Gminy Koronowo nie ma ich za dużo. Jak ustaliliśmy to 8 tys. 500 zł. – Kwota ta może ulec zmianie w ciągu roku w zależności od realnych potrzeb i działań podejmowanych przez gminę w powyższym zakresie – doprecyzowuje Mikołajewski. – Jednakże na dzień dzisiejszy brak jest aktów wykonawczych do ww. ustawy – dodaje na zakończenie samorządowiec.