Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Uszkodzoną ciężarówką przewożono niebezpieczne substancje. Inspektorzy zakazali dalszej jazdy

Dodano: 01.06.2022 | 08:35

Na zdjęciu: Pojazd zatrzymali do kontroli funkcjonariusze ITD.

Fot. WITD

Uszkodzoną ciężarówkę przewożącą towar zatrzymali do kontroli funkcjonariusze włocławskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego. – Pojazd stwarzał realne zagrożenie w ruchu drogowym – mówią.

Ciężarówkę do kontroli, funkcjonariusze z włocławskiego oddziału ITD zatrzymali w minionym tygodniu. Pojazdem – jak opisują – przewożone były przesyłki kurierskie z jednego z centrów logistycznych z okolic Włocławka do Mławy. Inspektorzy mieli podejrzenie, że auto mogło być przeładowane.

Pojazd został skierowany na specjalną wagę i już wynik tego ważenia wzbudził niepokój inspektorów, bo rzeczywista masa pojazdu – blisko 19,85 t, była o prawie dwie tony większa od dopuszczalnej. – To był dopiero początek nieprawidłowości – mówią inspektorzy i wyliczają kolejne: – Pojazd nie posiadał żadnego oznakowania i elementów wyposażenia przeciwpożarowego i awaryjnego, wymaganych przy przewozie towarów niebezpiecznych (ADR). Podczas oględzin ładowni okazało się, że znaczną część przewożonych ładunków stanowią właśnie tego typu towary: klasy 3, 8 i 6.1 (materiały ciekłe zapalne, żrące i trujące – dop. red.).

Inspektorzy WITD przyznają jednak, że prawdziwym zagrożeniem na drodze były nie tyle przewożone towary, co sam pojazd. Szybko okazało się podczas kontroli, że opony ciężarówki mają liczne uszkodzenia mechaniczne i ubytki. – Podczas kontroli układu kierowniczego okazało się, że pomimo faktu, iż kierowca skręca kierownicą do tzw. oporu, koła osi kierowanej prawie nie reagują, a przednie lewe koło przemieszcza się do przodu i do tyłu o kilkadziesiąt centymetrów – słyszymy we włocławskim ITD, a funkcjonariusze przyznają wprost, że taka usterka mogłaby podczas nagłej sytuacji na drodze doprowadzić do tragedii. – Stan techniczny pojazdu nie pozwalał nawet na skierowanie go na szczegółową kontrole techniczną z użyciem przyrządów pomiarowo-kontrolnych – przyznają inspektorzy.

Dlatego oprócz nałożenia mandatów karnych na kierującego i wszczęcia postępowań administracyjnych na przewoźnika drogowego za naruszenie przepisów ustaw: o transporcie drogowym, o przewozie towarów niebezpiecznych oraz prawo o ruchu drogowym, inspektorzy wydali bezwzględny zakaz dalszej jazdy.

0 0 votes
Article Rating
Uszkodzoną ciężarówką przewożono niebezpieczne substancje. Inspektorzy zakazali dalszej jazdy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments