Bydgoszcz
17C
Słonecznie
82% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 18 • L 16
24C
Czw
24C
Pt
25C
Sob
24C
Nd
25C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP chryzantemową potęgą. Od 30 lat hodują różne odmiany kwiatów
4.Profesor Zalewska
31.10.2019 | 11:00

UTP chryzantemową potęgą. Od 30 lat hodują różne odmiany kwiatów

Na zdjęciu: Odmiana chryzantemy "Profesor Zalewska", wyhodowana przez naukowców UTP.

Fot. UTP

Chryzantemy to kwiaty nieodłącznie kojarzące się z dniem Wszystkich Świętych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedynym ośrodkiem w Polsce, który już od 30 lat zajmuje się ich hodowlą, jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Chryzantemy należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce roślin ozdobnych kupowanych tradycyjnie w okolicach dnia Wszystkich Świętych, a także coraz chętniej stosowanych jako dekoracje ogrodów, domów oraz jako elementy bukietów. Na świecie chryzantemy nieustannie zajmują czołowe miejsca w rankingach dotyczących liczby sprzedanych roślin, wyprzedzają je tylko róże.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym prowadzi się nieprzerwanie od ponad 30 lat badania nad hodowlą chryzantem. Zostały one zapoczątkowane przez prof. Marka Jerzego i są kontynuowane przez prof. Małgorzatę Zalewską. Dzięki nim powstały nowe odmiany kwiatów. Ich nazwy podkreślają ich polskie pochodzenie i przyczyniają się do promocji miasta, regionu i kraju – są wśród nich m.in. takie, jak „Polka”, „Bydgoszczanka”, „Kujawianka”, „Łuczniczka”, „Pomorzanka”, „Brda”, „Wda”, „Tucholanka”, „Wisła”. Powstały też odmiany, których patronami stali się pierwsi bydgoscy hodowcy chryzantem – „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy”. Powyższe odmiany uzyskały odpowiednik patentu dla roślin.

Wyhodowanie i wpisanie nowych odmian do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa stanowi pierwszy krok do ich komercjalizacji, co niesie nadzieję na przełamanie monopolu zagranicznych hodowców na polskim rynku i wprowadzenie do handlu rodzimych odmian – podkreśla UTP.

Prace hodowlane nad kolejnymi odmianami chryzantem w UTP ciągle trwają. Kwiaty te mają wysokie walory dekoracyjne i dobrze prezentują się w zestawieniu lub pojedynczo. W celu ich szybkiego namnażania stosuje się nowoczesne metody in vitro, dzięki którym w krótkim czasie można uzyskać tysiące roślin. Twórczynie odmian – dr inż. Natalia Miler oraz dr inż. Anita Woźny z Pracowni Roślin Ozdobnych Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii, wciąż z zapałem hodują nowe chryzantemy. Obecnie jest ich 11, a co roku przybywają nowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści