Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP ogłasza powstanie nowych kierunków. Powstają we współpracy z wielkimi firmami
kampus utp
17.06.2021 | 15:12

UTP ogłasza powstanie nowych kierunków. Powstają we współpracy z wielkimi firmami

Na zdjęciu: W ofercie UTP na nowy rok akademicki znajduje się 36 kierunków. Nowością jest energetyka i inżynieria farmaceutyczna.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Energetyka i inżynieria farmaceutyczna – to nowe kierunki stacjonarne w ofercie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, powstające we współpracy z uznanymi firmami, takimi jak Tele-Fonika Kable czy Polfa Warszawa. W nadchodzącym roku akademickim przyszła Politechnika Bydgoska będzie kształcić studentów na 36 kierunkach.

Prezentacja nowości w ofercie dydaktycznej uczelni odbyła się w czwartek, 17 maja w samo południe. Jak podkreśliła dr hab. prof. UTP Małgorzata Gotowska, prorektor przyszłej politechniki, studenci znajdą w ofercie na nowy rok akademicki 36 kierunków na studiach stacjonarnych, takich jak informatyka stosowana, wzornictwo, architektura wnętrz czy zootechnika. Jesienią 2020 roku przekształcający się uniwersytet otworzy dwa nowe kierunki: energetykę i inżynierie farmaceutyczną.
Energetyka będzie realizowana na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Jak opisywał dziekan wydziału prof. Tomasz Marciniak, utworzenie tego kierunku wiąże się z potrzebami gospodarczymi regionu. Partnerem energetyki będzie Tele-Fonika Kable – wiodący producent kabli i przewodów, którego jedna z fabryk mieści się w Bydgoszczy przy ulicy Fordońskiej. Jak powiedział Piotr Mirek, dyrektor bydgoskiego zakładu TF kierunek ma być innowacyjny i umożliwić znalezienia pracy w Bydgoskiej Fabryce Kabli.

Chcemy zmienić podejście do praktyk. „Wpuścimy” studentów w wir biznesu i pracy, by sami dotknęli przemysłu i technologii, by uczestniczyli w spotkaniach z klientami czy zespołami inżynieryjnymi. Nasza branża to nie tylko produkcja, to też projektowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Planujemy inwestycje i dalszy rozwój, w czym również swój udział będą mieli studenci. Mam nadzieję, że taka forma nauki zachęci następne roczniki do wyboru energetyki. Nie ma bardziej perspektywicznej branży – zachęcał dyrektor bydgoskiego oddziału Tele-Foniki.

Uczelnia złożyła też dokumenty w ministerstwie nauki dotyczące utworzenia drugiego nowego kierunku – inżynierii farmaceutycznej. Podobnie jak energetyka, będzie to kierunek partnerski, prowadzony we współpracy z kilkunastoma firmami, takimi jak Polfa Warszawa, Filofarm, InventionBio, Adamed, Grupa Neuca, Plastica, Kamal czy Remondis. – Firmy branży farmaceutycznej są jednym z najważniejszych sektorów gospodarki pod względem innowacyjności. Dają one – pośrednio i bezpośrednio – ponad sto tysięcy miejsc pracy. Wiele z tych przedsiębiorstw jest zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim. W czasie planowania kierunku konsultowaliśmy jego program z 13 firmami. Zasięgaliśmy w nich również informacji na temat praktyk studenckich – powiedziała dziekan wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej dr hab. prof. UTP Jolanta Tomaszewska.


CZYTAJ TAKŻE: Stary Port i Rybi Rynek będą wolne od samochodów


W roku akademickim 2020/2021 uczelnia zamierza też uruchomić nowe kierunki na studiach podyplomowych, m.in. gorzelnictwo, menedżer logistyki, budownictwo energooszczędne i pasywne czy likwidacja szkód majątkowych. Łącznie będzie ich 13.

Rektor UTP prof. Marek Adamski powiedział, że od początku istnienia uczelni, czyli od 1951 roku, jej kierunki były tworzone w odpowiedzi na potrzeby gospodarki. – Przyszła politechnika oferuje 70 lat doświadczenia w badaniach i we współpracy z gospodarką i 70 lat ciężkiej pracy nad jakością kształcenia. Zaoferuje też innowacje i to co najważniejsze: interdyscyplinarność – zaznaczył rektor. Jak dodał, w nowym roku akademickim uruchomiona zostanie też specjalna zachęta dla nowych studentów. – Pierwsi studenci Politechniki Bydgoskiej uzyskają pierwszy pakiet projakościowy dla „pierwszaków”. Będzie on obejmował trzy obszary działania: pomoc uczelni w doposażeniu w sprzęt komputerowy, dla najlepszych przyszłych studentów – zniżki na korzystanie z domu studenta, a dla olimpijczyków i najlepszych studentów – specjalne stypendia projakościowe – wyjaśnił Adamski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
4 miesięcy temu

Inżynieria farmaceutyczna – kierunek ciekawy. Oby z czasem był wstępem do farmacji.

Powiązane treści