Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UTP sprzedaje budynki w centrum Bydgoszczy. Kupuje je wojsko

Dodano: 02.06.2020 | 09:47

Na zdjęciu: Rektor UTP prof. Tomasz Topoliński oraz wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek ogłaszają sprzedaż obiektów uczelni na potrzeby wojska.

Fot. UTP

Budynki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ulicy Kordeckiego zostaną zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Sprzedaż obiektów pozwoli na pozyskanie przez uczelnię kilkunastu milionów złotych na nowe inwestycje i działania rozwojowe.

Znajdujące się w centrum Bydgoszczy obiekty UTP od kilku lat nie pełniły już funkcji dydaktycznych. Uczelnia, poszukująca środków finansowych na dalsze inwestycje, zdecydowała się na ich sprzedaż. Według planów z 2017 roku, zabudowania przy ulicy Kordeckiego, Świętej Trójcy i Kruszwickiej miały trafić w ręce urzędu marszałkowskiego, lecz później wycofał się on z tego zamiaru.

UTP sprzedaje budynki w centrum Bydgoszczy. Kupuje je wojsko

Zobacz również:

W piątek wybory rektora UTP

– Budynki miały rzeczywiście zostać przejęte przez zarząd województwa, lecz w wyniku różnych obliczeń służb marszałkowskich ostatecznie uznano, że marszałek wspomoże zaistnienie nowego obiektu dydaktycznego w Fordonie, ale na dziś nie jest gotów nabyć nieruchomości przy Kordeckiego – mówił w grudniu 2017 roku rektor UTP prof. Tomasz Topoliński. Uczelnia próbowała zbyć nieruchomości w drodze przetargu, ale nie udało jej się znaleźć kupca. Jednocześnie prowadzono też działania, mające na celu zainteresowanie nimi różnych instytucji. Jak dowiedzieliśmy się w miniony piątek, przyniosły one oczekiwany skutek.

Podczas piątkowej debaty kandydatów na rektora UTP (wybory nowego sternika uczelni odbędą się 5 czerwca) obecny rektor przekazał wieść o przyszłości uczelnianych obiektów w centrum Bydgoszczy. – Jesteśmy blisko sprzedaży budynków przy ulicy Kordeckiego za 16,5 miliona złotych – poinformował Topoliński. I enigmatycznie dodał, że w tej sprawie w poniedziałek odbędzie on spotkanie z wiceministrem obrony narodowej, co miało sugerować, że zostanie on przejęty na potrzeby armii.

Zgodnie z zapowiedzią rektora Topolińskiego, w poniedziałek, 1 czerwca wizytę na uczelni złożyli szef komitetu stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON płk Grzegorz Skorupski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Jak informuje rzecznik prasowy UTP Franciszek Bromberek, podczas wizyty sekretarz stanu Sebastian Chwałek wygłosił ważne oświadczenie.

– Wynika z niego, że po wielu miesiącach starań, przygotowań, analiz i różnych szczegółowych dokumentów Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o zakupie dla potrzeb wojska obiektów UTP zlokalizowanych przy ul. Kordeckiego 20. Weszliśmy zatem w ostatni etap związany ze zbyciem tych budynków. W nadchodzącym czasie będzie trzeba uzupełnić różne dokumenty oraz przygotować ostatecznie te obiekty do przekazania wojsku

– przekazał Bromberek.

Warto dodać, że w poniedziałek rektor Topoliński omówił z ministrem Schreiberem oraz wojewodą Bogdanowiczem także pozostałe sprawy związane z planowanym rozwojem uczelni – zwłaszcza w zakresie infrastruktury sportowej. W swoim programie wyborczym obecny rektor UTP podkreślił, że poza budową obiektu dydaktycznego chce wybudować halę sportową i stworzyć studenckie centrum kultury i sportu oraz Centrum Inżynierii Sportu.

Środków na ten cel jeszcze nie mam, ale jestem po rozmowach w ministerstwie sportu, które chce dać 1/3 wkładu na budowę. Odbyłem też rozmowy jeszcze z ministrem Gowinem – dostałem od niego zapewnienie, że przy wkładzie własnym uczelni w wysokości trzech milionów złotych, ministerstwo dołoży resztę. Niedawno rozmawiałem z wiceministrem Maksymowiczem – zapytałem, czy mimo odejścia Gowina ta deklaracja jest ważna. Wiceminister zapewnił, że on ją zna i będzie sprzyjał naszym planom. Liczę, że niebawem będę miał potwierdzenie możliwości budowy sali – powiedział podczas ubiegłotygodniowej debaty rektor Topoliński.

Wizyta przedstawicieli rządu była też okazją do prezentacji obszarów działalności UTP. Studenci i pracownicy uczelni urządzili pokaz lotów dronów w różnych konfiguracjach, łącznie z ewolucją drona ze świecą dymną. – Wzbudził on duże zainteresowanie przedstawicieli MON, zarówno w zakresie technicznych aspektów budowanych w UTP dronów, ich programowaniem, jak i szerszą tematyką prowadzonych prac – podkreślił rzecznik uniwersytetu. Podczas wizyty minister Schreiber i przedstawiciele MON zobaczyli także Wydziałowe Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji oraz respirator do leczenia i wspomagania chorych z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną koronawirusem. Przypomnijmy, że urządzenie zostało stworzone przez pracowników UTP oraz firm CIMAT i Med7seven.